põlv 05.03.06 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!Olen 64.Umbes kuu aega tagasi tekkis mul põlve limapauna põletik.Perearsti soovitusel sidusin põlve elastiksidemega kinni ja võtsin dicoberli.Et side püsiks,sidusin selle vist siiski liiga tugevasti,sest jalg on vahest pealtpoolt vahest altpoolt põlve liikudes valus ja arvatavasti paistes ka ,sest saapalukk ei andnud kinni tõmmata,peale sidemest loobumist annab saapalukk paremini kinni ,aga valud liikudes on jäänud,ka põlve õndlas on valu.Põlv ise kannatab jälle käia aga limapauna tursed on jäänud.Küsimus,millele see tugev side võis mõjuda,kas veresoontele(sellel jalal mul välimisi veresonte laiendeid ei ole) või lihastele või...,kuidas mõjub näiteks viinakompress taolisel juhul,või millise salviga soovitate määrida.Mis neist limapauna tursetest saab,kas ajapikku kaovad ise ära.Siiani on mu põlved olnud tip-top,kükkide tegemine oli naljaasi,aga nüüd on põlv justkui nõrk ja kange.
Tänan vastuse eest.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Reeglina vajab iga trauma ja põletikukolle paranemiseks rahu. Elastikside toetab liigest ja väldib liigese äärmusasenditesse sattumist - seega annab põlvele suhtelist rahu. Viinakompress nagu kõik soojendavad protseduurid laiendab paikselt veresooni, sellega kiireneb vastava piirkonna ainevahetus ja läbi selle ka paranemine.
Konkreetselt selle juurde, millest võib olla tekkinud Teie konkreetne häda. Tegu võib olla Teie jaoks märkamatu traumaga, mille olete unustanud, aga ka degeneratiivsete muutustega liigeses, mis liigese koormamisel põhjustavad põeletiku. Peale selle on olemas igasuguseid liigespõletikke, mille algpõhjus võib olla ka näiteks viirusinfektsioon.
Soovitan Teil pöörduda ortopeedi vastuvõtule, sest kirja teel ma Teid aidata kindlasti ei suuda.