Koloskoopia narkoosis 25.10.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere, kas Tallinnas või tartus on võimalik koloskoopiat teha ka üldnarkoosis. Protseduur on ju küllaltki ebamugav ja valus ja kui juba rektoskoopia oli valus siis koloskoopiat ei pea ma ambulatoorseks protseduuriks. Kas kusagil on sellist võimalust patsiendi soovil(kasvõi tasulist)
Tänan

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Olen Teiega nõus, et selles protseduuris midagi meeldivat ei ole. Üldreeglina tehakse koloskoopia siiski kõikjal ilma narkoosita. Sellel on ka ratsionaalne põhjendus. Koloskoopia käigus võib vigastada soolt. Just patsiendilt saadav tagasiside protseduuri ajal tekkinud valust võimaldab protseduuri katkestada või diagnoosida juba tekkinud tüsistust. Erandina tuleb aga protseduuri tegemine narkoosis kõne alla nii Tartus kui ka Tallinnas, ilmselt siiski Teie enda poolt finantseerituna. 1tund narkoosi maksab ca 1000 EEK-i. ja sellest peaks protseduuri tegemiseks piisama. Soovitan sellise ettepanekuga pöörduda Teile koloskoopiat ordineerinud arsti poole. Alternatiivina on võimalik koloskoopiat kaasajal teha ka virtuaalsena kompuutertomograafiga. Selline võimalus on vähemalt Põhja Eestri regionaalhaiglas. Tartu võimalusetest munul kahjuks andmed puuduvad. See protseduur on kindlasti vähem valulik ja ebamugav, kuid tema puuduseks on see, et ei saa võtta vajadusel proovitükki haiguskoldest.