Neerukivi 04.10.01 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Lugupeetud doktor,

minu küsimus puudutab neerukivi. Nimelt on mul neerukarikas kivi, UH andmetel 6x7mm. Ise ma teda kuidagi ei tunne, valu ta ei tee, paisu ei põhjusta (avastati juhuslikult). Kuna selle edasist käitumist ilmselt keegi prognoosida ei oska (hakkab liikuma või ei, kasvab või ei), siis kas oleks õige ta purustada kirurgilise sekkumiseta, lööklainega? Milline on sellise ravi edu%? Kas võib olla tüsistusi? Kas see oleks üldse õige lahendus või on muid võimalusi?

Olen naine, 40.a, muidu terve ja sportlik.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kui Teil mingeid vaevusi neerukivist ei ole, ei ole vaja midagi ette võtta. Võtke lihtsalt tedmiseks, et Teil niisugune asi on. Võimalusi kivist vabanemiseks on mitmeid 1) kivi väljub ise kuseteede kaudu - harilikult põhjustab valu 2) kivipurustamine ehk lithotripsia - kivi väljub liivana, võib ummistada kuseteed ja siis vajab täiendavat sekkumist 3) kivi operatiivne eemaldamine - kas hariliku operatsiooni läbi (kaasajal väga harva rakendatakse) või endoskoopilise operatsiooni teel.

Igal juhul peaksite end korra näitama uroloogile ja jääma tema kontrollile.