Sääreluu murd. 13.03.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere, ma kukkusin ja murdsin parema jala mõlemad sääreluud. Väiksem luu oli kahest kohast katki, Tartus tehti mulle operatsioon ja pandi kaks plaati, mõlemale jalaluule. Olin haiglas 6 päeva ja siis saadeti koju. Reedel s.o 11 märts võeti haavast niidid välja. Mul oleks mõned küsimused jala paranemise kohta. Nüüd on kaks nädalat möödas ja jalg on ikka veel paistes, kui kaua paistetus kesta võib? Kas ma võin karkudega käia ja jalga põlvest liigutada, kui jalg on paistes. Ma olen üliõpilane ja tahaksin kooli loengutele minna, aga kas see võib jalale halvasti mõjuda. Arst haiglas ei andnud mulle jala paranemise kohta infot. 13 aprill tehakse jalast uus pilt , siis võib ehk jalga toetama hakata. Kui kaua paranemine aega võib võtta, et ma käima saan hakata? Või pean käima toega nii kaua, kui 1,5-2 aasta pärast plaadid jalast välja võetakse. Õde haiglas arvas, et kahe aasta pärast võetakse plaadid jalast välja. Murelik Heli.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kõik need küsimused peaksite esitama Teid opereerinud ortopeedile - erinevate luumurdude korral on paranemisajad erinevad. Paistetud võib kesta kaunis pikka aega, isegi veel siis, kui lubatakse juba ilma karkudeta käija. Kindlasti ei pea Te toega käima 1,5 aastat, arvestama peaksite 8-10 nädalaga. Jala liigutamine põlvest on igal juhul vajalik.