Kõhuprobleemid 10.05.04 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere.
Ultraheliga on mul paar aastat tagasi leitud sapikivi, umbes 2 cm.
Möödunud aastal tekkisid mul probleemid kõhuga, kliiniline pilt on olnud aja jooksul erinev: algas see maost tulevate mädamunalõhnaliste röhatistega. Raviks sain seedefermente, mädamuna küll kadus, kuid jäi raskustunne maos ja ka ajutised valud, hommikuti kohe peale ülestõusmist oli kõht aga väga lahti, pidin ikka 3-4 korda kempsus käima.
Järgnes gastroskoopia, leiti ma lõpuosas mingid volditaolised moodustused, biopsia Ca ei näidanud. Ja siis umbes nädala pärast algasid kõrvetised, ma poleks iial arvanud, et kõrvetised võivad olla nii tuliselt põletavad. Raviks omep. Ei aidanud. Isemõtlejana seostan kõrvetisi hirmuga Ca ees ja samal ajal ema surma.
Edasi sattusin aprilli alul end. keskhaiglasse gastroenteroloogi juurde, diagnoosiks söögitoru ja mao erosioonid ning refluks. Raviks nexiumit. Kõrvetised tänaseks enam-vähem kadunud, aga mao ülihappesus ilmselt püsib.
KUID mind häirib ja olen mõelnud, et järsku on see seotud sapikiviga:
a) hommikune kõhulahtisus;
b) metsikud gaasid ja kõhu pidev korisemine, ikka lausa piinlikkust tekitav. emumisan küll efekti ei anna;
c) öösel ärkan umbes 3 korda ja püsti tõustes väljub maost suure kohinaga korralik suur ports õhku;
d) küllalt sageli ebamäärane valu kõhu.
Kas ma süüdistan sapikivi asjatult?
Olen 57 aastane naine, natuke ülekaaluline, viimasel ajal küll kõhnenenud.
Nüüd on mul saatekiri kirurgile, kas on mõtet?
Tänan.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kõik ülalpoolloetletud vaevused pole kindlasti sapikiviga seostatavad. Kõhulahtisus, kõhukorisemine, suu kaudu gaasi tulek - need pole sapikivile iseloomulikud vaevused. Ainult valu sobiks sapikiviga. Inimene on aga kaunis keeruline "mehhanism" - teinekord võivad vaevused olla haigusega täiesti mitteseostatavad, kuid haiguse eemaldudes kaovad. Nii et kui gastroenteroloog soovitas Teil sapipõie operatsiooni, siis arvan, et peaksite siiski ka sellest haigusest vabanema. Kindlasti on Teil aga reflukshaigus, mis tasuks samuti eelnevalt uurida, sest sapikivitõvega samaaegselt, saaks vajadusel ka seda haigust korrigeerida.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Üldkirurgia

Ebamäärased kõhuprobleemid.

Tere. Detsembri algul tõstsin end ära. Tekkisid ülakõhu valud, kõhupuhitused, kerge palavik(37.3) ja kerged valud pärasooles. Perearst suunas mao uuringule, kus avastati vana kaksteistsõrmiksoole haavand ...

Jaan Tepp

Vastas dr Jaan Tepp

Nagu ma aru saan, siis tekkisid probleemid Teil mao sekretsiooni pärssiva ravi käigus. Võimalik, et ravi Nexiumi või Quamateliga lõpetades kaovad ka vaevused. Tavaliselt haavandi ravi nende rohtudega üle ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi