Ravimatu tromboos 04.05.21 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Ajalugu: 2016 ABŠ vasema haru tromboos, paremal F-P šundi tromboos, teostatud TÜK-s femoro-femoraalne ristišunteerimine sellega vasema jala verevarustus kompenseerus. Parema jala osas distaalne korduv šunteerimine ei olnud võimalik, jäseme seis halvenes ja seetõttu teostatud parema alajäseme amputatsioon reiest. Praeguseks on ka vasemal jalal pidev valud, mitteparanevad haavandid. Konsultatsioonil Haavaravi kliinikus tõdeti et midagi pole teha, tuleb süüa valuvaigisteid.

Küsimus, kas on ehk olemas uusi (võibolla trombolüütilisi) ravimeid mida võiks proovida?
Või kas on ohutu ja mingigi lootus abile kui proovida lisandeid nagu nattokinase ja püknogenool?

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

Soovitan võtta kuulda nende veresoontekirurgide nõu, kes viimati vasaku jala osas kas siis hindasid või shunteerisid. Kahjuks on meil, kirurgidel, piir, kus enam ei saa vastu loodust minna ja veel jäset päästa.
Antud olukord, kus on tugev valu ning mitteparanevad haavandid, on kõige halvem - isegi selle teise jala amputatsioon reiest on parem lahendus. Kõne all olevaid endovaskulaarseid meetodeid antud juhul me ei kaalu, sest see ei leevednaks olukorda. Toidulisandid samuti kahjuks enam ei aita.

Tervitades,
Veronika Palmiste