Kas laps on gripi riskirühmas? 29.11.18 / Vaktsineerimine

Külastaja küsib:

Tere. Sooviksin teada teie arvamust selle kohta, kas minu laps on gripi suhtes riskirühmas või mitte. Praegu on ta 13-kuune, käib juba paar kuud hoidja juures ja puutub nädala jooksul kokku veel teatud hulga teiste alla 3-aastaste lastega (selgituseks: me ei ela Eestis). Laps sündis südameveaga, diagnoosiks aordi ahenemine (koarktatsioon), opereeriti teisel elunädalal, operatsioon läks hästi ja siiani on kõik kontrollid (EKG, UH) olnud korras, mingeid ravimeid ei tarbi. Laps on muidu olnud pigem terve, v.a mõned nohud alates teiste väikelastega kokkupuutumisest. On saanud ka kõik vaktsiinid. Küsisin meie pere üldarsti käest, kes ka siiani meie lapsega on tegelenud, et kas laps peaks saama gripivaktsiini. Tema vastas, et tema arvates ei kuulu laps vaatamata sellele kaasasündinud probleemile riskirühma, nii et vaktsineerida pole vaja. Samas olen mitmetest tervisealastest portaalidest lugenud, et gripivaktsiini peaksid saama ka südamehaigustega ja kaasasündinud südameprobleemidega isikud. Seetõttu olen infost veidi segaduses, ja kuna mul on selle üldarstiga olnud varem veidi usaldusprobleem, tahaksin küsida teie kui spetsialisti arvamust, kas meie lapsele oleks eelpool kirjeldatud olukorras vajalik gripivaktsiin ja kas sel aastal veel jõuab või on juba veidi hilja? Suur tänu.

Arst vastas:

Eda Tamm

dr Eda Tamm

Infektsioonhaiguste arst

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Paljudes Euroopa Liidu riikides tõepoolest soovitatakse vaktsineerida ainult riskigruppi kuuluvaid lapsi (kroonilised haigused, immuunpudulikkus jms). Samas on juba päris palju ka neid riike (Soome, Ühendkuningriigid, Austria, Eesti jt), kus soovitatakse vaktsineerida kõiki lapsi. Gripi vastu tohib lapsi vaktsineerida alates 6 kuu vanusest.
Kuna teie 13-kuu vanune laps käib juba lastehoius , siis tuleks teda gripi vatsu vaktsineerida.