Vakstiinid ja lastehaigused 19.03.24 / Vaktsineerimine

Külastaja küsib:

Tere! Vaktsineerimiskava sisaldab vaktsiine mitmetele lastehaigustele. Olen lugenud, et inimese immuunsüsteemile on vaktsineerimisest siiski kasulikum põdeda lapsepõlves erinevad lastehaigused läbi. See pidavat tugevdama immuunsüsteemi ja lisaks räägib vaktsineerimise vastu fakt, et kui inimene haigestub lastehaigusesse hiljem täiskasvanu eas, võib selle põdemine kulgeda palju raskemini. Mida arvate?

Arst vastas:

Eda Tamm

dr Eda Tamm

Infektsioonhaiguste arst

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere! Lapsi vaktsineeritakse eelkõige selliste haiguste vastu, mis võivad lapsele olla eluohtlikud või mille põdemise tagajärjel võivad tekkida tüsistused. Mõned haigused võivad põhjustada ulatuslikke puhanguid. Enamus vaktsiine, mis on tehtud lapse ja noorukieas kaitsevad inimest ka täiskasvanuna (näiteks leetrite-mumpsi-punetiste vaktsiin ). Teatud haiguste vastu tuleb aga ka täiskasvanueas lasta ennast vaktsineerida (difteeria, teetanus).