veenilaiend 17.01.08 / Uroloogia

Külastaja küsib:

aga millest see munandi veenilaiend üldse tekib? kas igalkorral tehakse op, või on ka mingeid teisi ravimeid nt? tehakse seda opi kuressaares ka ja kas see on ohtlik, et võib nagu viljatuks siis jääda?

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
veenilaiendid, nii munakotis kui jalgadel, tekivad veenides olevate klappide puudulikkusest. S.t. veri ei voola veenides enam südame poole, vaid valgub tagasi munakotti, tekitades seal komusid e. laiendeid. Haigus on reeglina vasakpoolne, tingituna munandiveenide anatoomilistest iseärasustest. Ravimeid selle haiguse vastu pole. Võib küll reieveeni kaudu sondiga munandiveeni sulgeda, kuid see ei ole tavaliselt jääva efektiga. Kuressaares teeb taolist operatsiooni dr. A. Sarjas. See operatsioon on lihtne ja ei ole ohtlik. Viljatuks selle lõikuse järgselt kindlasti ei jää, vastupidi, sperma kvaliteet paraneb.
Ülo Zirel