kusepõievähk 23.05.06 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere,

olen 39.a. mees, üle poole aasta olen käinud arstide vahet kaebustega, mis viitasid põiepõletikule. Lõpuks diagnoositi nüüd põievähk ja operatsioon määrati 2 nädala pärast. Toimuks kusitikaudne kusepõieresektsioon. Arsti sõnul ei avastatud kasvajat varem ilmselt seetõttu, et on raskesti märgatava nurga all - mida iganes see siis ka tähendab. Kuid esimese ehmatusega ma ei osanud küsida, suur see kasvaja on ja milline võib olla prognoos. Saan aru, et iga juhtum on individuaalne, kuid oskate üldisemalt midagigi öelda, milline on sellistel juhtudel prognoos? Arsti sõnul olevat kusepõie kasvajate puhul valdavalt tegemist halvaloomuliste kasvajatega. Ja ilmselt järgneb operatsioonile kindlasti ka kiirtus-keemiaravi? Arst praegu küll seda ei maininud. Ja kui neid meetodeid rakendatakse, siis kas need mõjutavad ka edaspidist laste saamist kuidagi? Ühtlasi ütles arst, et operatsiooni käigus võib kusepõide tekkida auk. Ei osanud sel hetkel küsida ja küsin nüüd teilt - oskate öelda, mida siis sellisel juhul tehakse? Eemaldatakse kogu põis või pannakse mingid torud või.....?
Tänan!

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
kusepõies on healoomulist kasvajat väga väga harva. Ca 80% juhtudel on tegu pindmise e. ainult põie limaskesta haarava kasvajaga ning ülejäänud 20% kasvab vähk lihaskihti või on kasvanud läbi kogu põieseina. Ainult viimati mainitud juhtudel on vajalik teha kusepõie eemaldamise operatsioon.
Kuna teile pakuti kusetoru kaudu endoskoopilist elektrinoaga kasvaja eemaldamise operatsiooni, on teie puhul tegemist pindmise põievähiga. Reeglina viiakse vahetult peale operatsiooni kateetri kaudu põide keemiaravimit, et hävitada operatsiooni käigus põide jäänud lahtisi kasvaja rakke. Üldist keemiaravi tilgutitega veeni pindmise kasvaja puhul pole vaja. Kiiritusravi põievähi puhul ei ole efektiivne. Põiekateeter eemaldatakse tavaliselt järgmisel päeval ja siis saate ka koju. Prognoos sõltub kasvja pahaloomulisuse astmest, kasvaja suurusest ja kollete arvust põies.
Pindmise kasvaja iseärasuseks on see, et taastekke sagedus on väga kõrge - ca 70-80%, kuid enamik retsidiive piirdub ikkagi limaskestaga, ega tungi lihaskihti. Paljusid patsiente opereerime >10 korra, kuid põis on ikka alles. Seetõttu on kõige tähtsam, et te käiks peale operatsiooni regulaarselt kontrollis, s.o. iga 3-6 kuu järel kuni 3. aastani. Sel perioodil on kasvaja taastekke risk kõige suurem. Ka hiljem peab kontrollis käima, kuid harvem.
Kasvaja eemaldamise käigus võib operatsiooni tüsistusena tõesti elektrinoaga põieseina auk tekkida, kuid see on reeglina pisike ja õmblust ei vaja. Põit selle pärast keegi ära ei võta, põiekateetrit hoitakse lihtsalt mõni päev kauem sees ja haiglaravi venib selle võrra pikemaks.
Ülo Zirel

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Uroloogia

kusepõievähk

Suur tänu vastuse eest.
Mul veel viimane küsimus. Kas see uus põis naisele tuleks teha koos vana eemaldamisega või on ka hiljem seda võimalik teha.

Vastuse eest ette tänades.
sirje

Vastas dr Ülo Zirel

Tere,
kindlasti eemaldatakse enne kasvajaga põis ja siis tehakse uus.
Ülo Zirel

Loe edasi

Kusepõievähk

Suur tänu vastuse eest.
Ma oleks väha huvitatud ikka võimalusest saada uus põis. Minul on diagoositud kusepõie eesseina-tipu kasvaja.
Oleks tänulik kui saaks informatsiooni kuhu ma peaksin ...

Vastas dr Ülo Zirel

Tere,
soolest uue põie operatsioone naistele tehakse Ida-Tallinna Keskhaigla ja meie, Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogiaosakonnas.
Ülo Zirel

Loe edasi

kusepõievähk

Tere.
Olen 57 aastane naine ja mul on ees kusepõie eemaldamise operatsioon.Raviarst pakkus välja uriini korjamiseks kaks võimalust- kas uriinireservuaar või stoomikott. Stroomikoti kohta leitsin ...

Vastas dr Ülo Zirel

Tere Sirje,
reservuaari tüüpe on mitmeid ning ka probleemid varieeruvad. Üks ühine reservuaaride probleem on kivide teke neis, mida on siis tarvis hiljem eemaldada. See võib olla korduv. Samuti võivad ...

Loe edasi

kusepõievähk, 2

Tere,

tänan teid põhjaliku ja asjaliku vastuse eest!

Seoses põide viidava keemiaraviga on lisaküsimus. Meil abikaasaga seni ei ole lapsi olnud ning oleme viimasel 3 kuul püüdnud ...

Vastas dr Ülo Zirel

Tere Karl,
teadaolevalt põiesisene keemiaravi ei kahjusta seemnerakke. Ettevaatuse mõttes võiks siiski vahel olla 10-15 seemnepurset, enne kui üritada uuesti last saada. Selleks ajaks tekivad uued ...

Loe edasi

Põietipu vähk

Tere!
Olen 81 aastane mees. Mul diagnoositi põietipu vähk. Minu otsustada jäeti operatsiooni tegemise küsimus- kas jah või ei. Mul on südamepuudulikkus ja insuliinisõltumatu diabeet tüsistusteta.

Vastas dr Ülo Zirel

Tere,
kahjuks ei ole teada, kas teie haigus piirdub ainult põie limaskestaga (nn. pindmine kusepõievähk) või on tunginud lihaskihti. Ravi on neil juhtudel erinev. Pindmist kusepõievähki ravitakse ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi