Lehk 10.05.06 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere, austatud dr Zirel,
mu küsimus võib tundub Teile ebamäärane ja totravõitugi, ent küsin siiski.
Abikaasa on 65-aastane, 9 aastat tagasi oli insult (parema kehapoole halvatus, afaasia). Kolm aastat tagasi amputeeriti parem jalg, jäi ratastooli. Viimase aasta jooksul on tekkinud ja tugevnenud kusepidamatuse probleem ja on raske urineerida.
Nüüd küsimus:
Viimase kahe-kolme kuu jooksul olen täheldanud, et mõnikord, kui ta urineerib (nn utkasse), tekib äärmiselt halb lehk - suisa selline roiskunud. Uriin ise ei lõhna halvemini kui vana mehe uriin ikka. Samuti ei ole nii hirmus halba lõhna suguelundite juures. Ja alati seda jubedat lehka ei olegi. Mis võiks olla põhjuseks?
Kurtsin muret perearstile, tema soovitas uroloogi juurde minna (lähemegi 30. augustil Mustamäe haiglasse) ja kirjutas esialgu Xatrali, mida oleme 5 päeva võtnud.
Tervitades Mari

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere Mari,
küsimus ei ole totter ja teie mehe probleem uroloogilises praktikas üsna tavaline. Tegemist on urineerimistakistusega kas eesnäärme suurenemisest või põie talitlushäiretest ajuinsuldi tagajärjel. Arvan pigem küll esimest, kuna urineerimisprobleemid on tekkinud kaua aega insuldist hiljem. Uriini halb lehk võib olla tingitud jääkuriinist (mees ei suuda põit täielikult tühjendada) ja võimalikust lisandunud infektsioonist põies.
Perearst peaks küll praegu rohkem pingutama, kui ainult saatekirja uroloogile andes. 30. august on väga kaugel. Xatral on küll hea rohi, kuid suurte eesnäärmete (>50 cc) puhul see enamasti ei tööta. Selleks, et teada saada eesnäärme suurust, tuleks teha rektaalse anduriga ultraheli-uuring. Samuti ultraheliga vaadata üle neerud paisu suhtes ja mõõta jääkuriin ning teha uriinikülv ja määrata verest PSA. See on reeglina piisav, et adekvaatne ravi määrata või suunata patsient haigla erakorralisse kirurgia vastuvõttu. Nii lihtne see asi ongi.
Ülo Zirel

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Uroloogia

delikaatne probleem...

Ei oska selle murega kuhugi pöörduda ka, nii et otsustasin ehk siia kirjutada. kuigi ma ei tea, kas see kuulub teie kompetentsi...
Umbes aasta tagasi märkasin ,et mu uriin hakkas vahepeal väga ebameeldivalt ...

Vastas dr Ülo Zirel

Tere,
kõige tõenäosem, et korallkiviga kaasneb ka infektsioon, mis tekitab uriini halva lõhna. Kivi tuleb eemaldada ja siis on võimalik ka infektsioonist ja halvast lõhnast lahti saada.
Ülo ...

Loe edasi

kusepidamatus

Tere, minu probleemiks on pidamatus. Öisel ajal ei ole mingit probleemi olnud, aga üle aasta olen kannatanud päevase tilkumise tõttu,eriti peale urineerimist, aga ka niisama, tehes päevaseid toimetusi. ...

Vastas dr Ülo Zirel

Tere,
peaksite ikkagi julguse kokku võtma ja arsti poole pöörduma, kui probleem häirib.
Ülo Zirel

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi