ikka põiepõletikust 26.10.05 / Uroloogia

Külastaja küsib:

naine 33a.
Tere.
Mul on põiepõletik viimastel aastatel väga sage, leesikatee ja perearsti antud tabletid (sh. antibiootikume on kirjutanud paar korda) aitavad vaid korraks. Käivitub vähimalgi põhjusel - jahe ruum, seksuaalvahekord, isegi siidri või õlle joomine tunduvad seda põhjustavat. Ainult soojad suved toovad kergendust.
Perearst ütles, et mõnel inimesel ongi nii, aga mind see vastus ei rahulda.
1)Äkki oli tal õigus, või on minusugusel veel lootust? Olen kuulnud, et krooniline põiepõletik pole ravitav.
2)Kas seda põhjustab bakter ja kui, siis kas kindlat liiki? Või on muid võimalikke põhjusi?
3)Millise analüüsi tegemist võiks nõuda; kas neid on mitut sorti - üks uriinianalüüs vist tehti kunagi sellega seoses, millest miskit erilist ei selgunud.
4)Kas mehe suguelundi "mikrofloora" võib kuidagi mõjutada seda probleemi, kas teda tuleks uurida? Hädad algasid koos meie kooseluga.
5)Miks küsitakse, kas on valus pissimise alguses või lõpus? Mida see näitab? (minul pigem alguses ja urineerimiste vahepeal)
6)Kas viimasel ajal sagenenud pidamatusprobleem (et lihtsalt võib tullagi püksi, kui sekundipealt potile ei jõua) on sellega seotud, või tuleb lihtsalt teha teatud lihaste harjutusi?-kuigi, millest nad nüüd nii nõrgaks peaks olema jäänud...

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
1. perearstil on õigus - kirjanduse andmeil esineb retsidiveeruvat tsüstiiti 10-20% põiepõletikku põdenud naistest. Selget põhjust ei teata. Sellistel juhtudel kasutatakse pikaajalist madaladoosilist antibakteriaalset profülaktikat kestvusega 6 kuud kuni 1 aasta.
2. põiepõletikku põhjuseks on alati bakter, tavaliselt on haigustekitajaks soolekepp.
3. vajalik on teha uriinikülv, et selgitada kas ja mis bakteriga tegu.
4. võib küll, eriti kui on ajaline seos.
5. arstid küsivad patsientide käest igasuguseid asju.
6. teil on tung-inkontinentsi nähud, mis on tingitud põielihase ärritusest. Lihaste nõrkusega pole siin miskit pistmist.
Ülo Zirel