Lapse uriinipidamatus 01.10.04 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Minu 4aastane poeg pissib peaaegu iga öö voodisse. Küsisin perearstilt nõu,
arst vastas sellele ,et see möödub. Siiani pole see mööda läinud.
Lasteaias kasvataja riidleb pidevalt minuga ja lapsega,et see pole loomulik ja nii
suur laps peaks juba tundma kui pissihäda on.Sest see juhtub ka lasteaias lõunauinaku ajal.
Palun soovitage midagi või andke nõu.

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
lapsel on tegemist voodimärgamise haigusega, mille põhjus ei ole kahjuks teada. Tavaliselt see möödub hiljemalt puberteedieaks, jääb kestma vaid 5 % põdejatest. Kindlasti ei tohi lapsega pragada, see teeb asja hullemaks. Perearst peaks ka lasteaednike jaoks andma kirja, et tegemist on haigusega ning lapsega ei tohi kurjustada. Õhtul peab piirama lapse vedeliku tarbimist ning korra öösel üles võtma pissile enne kui laps voodisse teeb. Võib kasutada ka antidiureetilist hormooni, mida antakse õhtul ja see vähendab neerudest erituvat uriini hulka. Rohtu saab kirjutada perearst, kuid ravim on väga kallis.
Vt. ka minu varasemaid hulgalisi vastuseid märksõnaga enurees, voodimärgamine.
Parimat soovides,
Ülo Zirel