miks mul on alatihti pöiepöletik? 08.12.03 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Esimestkorda esines mul pöiepöletik u. aasta tagasi oktoobrikuus. Järgmised korrad tulid enamjaolt alati siis kui oli möödunud oma kuu vöi kaks ning 100%kui olin reisil.Peale nende hakkasin tähelepanema ,et ma sain alati pöiepöletiku kui olin olnud sugulises vahekorras.Kolmelkorral sain helsingis yts(yliöpilastele möeldud polikliinik) kahelt erinevalt arstilt mingisuguseid väga nörga toimelisi tablette.
Järgmistel kordadel kui sain jälle pöiepöletiku viibisi kas inglismaal vöi hispaanias. sealsetetes apteekides on saadavalt vabalt rohtusi kui on vastav probleem. olen ostnud nii hisp. kui ka u.k kokku ravimeid sest alati kui mul esineb pöiepöletik viibin ma väljaspool eesti piire vöi siis nädalalöpus nii et esmaspäevaks on köik möödas.arsti poolepöördudes vastatakse et pole vaja tulla sest sul pole praegu mingisuguseid probleeme.
Nyyd tunnen juba hirmu, kui taas kuu löpus inglismaale söidan ja oma poissöbra juures 3 nädalat pean viibima. Viimanekord kui seal olin (okt.kuus) nädal aega esines mul pöiepöletik 3x. Sellenädala löpus, mis nyyd möödus(dets.esimese nädalalöpp)önnestus mul taas hankida pöiepöletik.
pöiepöletik esineb nii kerges vormis kui ka ägedamas- pissides verd.

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
kirjanduse andmetel esineb korduvaid kuseteede infektsioone, s.h. just põiepõletikke kuni 20 % naistest. Soodustavateks faktoriteks loetakse pärilikkust (emal, vanaemal sagedased põiepõletikud), sugulist aktiivsust ja halbu hügieeniharjumusi. Nendel juhtudel rakendatakse pikaajalisi väikses doosis antibakteriaalse profülaktika kuure, mis kestavad 6 kuud kuni 1 aasta. Naistel, kellel on põiepõletik seotud sugulise vahekorraga nagu teil, soovitatakse profülaktiliselt võtta antibiootikumi enne vahekorda.
Teile konkreetselt soovitaks kõigepealt pöörduda naistearsti poole, et välja lülitada sugulisel teel levivad haigused, mis põhjustavad samuti põiehäireid, mis aga ei ole põiepõletik ja ravi on teine.
Lugupidamisega,
Ülo Zirel