enese kateteriseerimine 30.05.03 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Sooviksin teada, mida kujutab endast puhas enese kateteriseerimine?

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
puhast enesekateteriseerimist (PEK) õpetatakse patsientidele, kes ei suuda ise mingi haiguse tagajärjel füsioloogiliselt põit tühjendada. PEK -i kasutavad nii mehed kui ka naised. Eelduseks on, et patsiendi käeline osavus on säilunud ning patsient on koostöö võimeline. Patsient kateteriseerib iseseisvalt kusiti kaudu kusepõit peene plast-kateetriga iga 4-6 tunni järel, sõltuvalt joogirezhiimist. Kateetrit kasutatakse paljukordselt ja peale uriini väljutamist loputatakse see puhtaks voolava vee all ning ei steriliseerita. Enese-kateteriseerimise juures peab hoolega jälgima tavalisi hügieenireegleid (käte pesu ja alakeha pesu enne protseduuri ning kateetri puhtana hoidmise tingimused).
PEK -i kasutatakse maailmas alates 70 -ndatest aastatest, mil tõestati, et puhta (mittesteriilse) enesekateteriseerimise korral põie ja neerupõletike tekke risk oluliselt ei suurene ning põletiku ravi ei ole probleemne. See ei kehti haigla- tingimuste kohta, kus mikroobide kooslus ja hulk on teine kui kodus. Seetõttu haiglas ei tohi kasutada PEK -i vaid ainult steriilset kateteriseerimist.
Eestis juurutati PEK 90. -ndate aastate keskpaigas neuroloog dr. Katrin Gross-Paju poolt. PEK -i õpetatakse patsientidele Tartu Ülikooli Kliinikumi Närvikliinikus ja Meremeeste Haigla (Tallinn) neuro-rehabilitatsiooni osakonnas.
Lugupidamisega,
Ülo Zirel

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Uroloogia

enneaegne seemnepurse

Tere! Olen 32a. mees ja olen enne vähe naistega koos olnud ja ennast ise rahuldanud. kuni eelmise aasta lõpuni oli mul paar või,mõned vahekorrad aastas naisega .Nüüd kuskil pool aastat on mul oma püsisuhe ...

Vastas dr Ülo Zirel

Tere,
see küsimus on meestearstile.
Ülo Zirel

Loe edasi

kasvaja?

olen 17 aastane tüdruk ja mul avastati reie siseküljel sinakas kõva aeglaselt kasvav moodustis.saadeti tartu onkoloogiasse aga kuna järjekorrad pikad on sooviksin enese rahustamiseks teada millega võib ...

Vastas dr Ülo Zirel

Tere,
ei tegele nahakasvajatega. Peaksite küsimusega pöörduma üldkirurgi poole.
Ülo Zirel

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi