Kas jogurt võib lapse väljaheite heledamaks muuta? 15.06.23 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Kas jogurti tarbimine võib lapse (2a, 10 kuud) kaka värvust muuta?
Muidu on see olnud tavapärase pruuni värvusega, aga ühel päeval kui ta palju jogurtit söi, siis oli kaka kaks päeva valge-kollaka varjundiga (meenutas selle sama mangojogurti värvust, mida ta söi). Lisaks oli ühel korral kaka konsistents selline paksema jogurtilaadne. Läks paar päeva mööda, laps jogurtit ei tarbinud ning kaka värv ja konsistents taastusid selliseks nagu nad on kogu aeg olnud. Mõned päevad hiljem sõi laps kreeka jogurtit ja kaka oli taas selline küllaltki hele hallikas, rohelise ja pruuni varjundiga. Kas jogurt võibki sedasi lapse väljaheidet muuta või on see mingi märk toidutalumatusest? Muid kaebuseid nagu ei tähelda lapsel, et tal mingid valud vms oleksid.

Arst vastas:

Artur Minenko

dr Artur Minenko

Toitumisterapeut

Confido tervisekeskus

Tere!
Jah, jogurti söömine võib muuta lapse väljaheite värvi. Jogurt sisaldab baktereid, mis võivad muuta soolestiku mikrofloorat ja seega ka väljaheite värvi. Kui laps sõi marjade või puuviljadega jogurtit, võib see anda ka väljaheitele ereda varjundi.
Helehall väljaheide lapsel võib olla põhjustatud erinevatest teguritest, kui märkate, et pärast kreeka jogurti söömist muutus väljaheide helehalliks, siis võib selle põhjuseks olla toote rasvasisaldus. Kreeka jogurt sisaldab tavaliselt rohkem rasva kui tavaline jogurt, seega võib selle söömine põhjustada väljaheite värvimuutust.
Parem on valida madala rasva- ja suhkrusisaldusega kreeka jogurt, millele pole lisatud kunstlikke värv- ja maitseaineid.
Lisaks soovitan valida jogurtid, mis sisaldavad elusaid bakterite kultuure, nagu Lactobacillus acidophilus ja Bifidobacterium lactis, mis võivad aidata turgutada lapse immuunsüsteemi ja säilitada terve soolestiku mikrofloora. Üldjuhul on oluline valida lapsele naturaalsed ja kvaliteetsed toidud, samuti jälgida nende tarbimist mõistlikes kogustes.
Kui lapsel puudub reaktsioon kohukeste, kohupiima, kodujuustu ja juustu söömisel st et ei teki allergiat, kõhugaase teeme järelduse, et puudub talumatus, lihtsalt on vaja jälgida kvaliteeti ning koguseid.