Kõrvetised 26.07.22 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Kui osade toidukordade järgselt tekivad kõrvetised, aga osadel kordadel saan jällegi rahulikult ilma ühegi ebameeldivuseta süüa, siis kas kõrvetiste olemasolu võiks seostada ka mingi toiduaine talumatusega? Kas toidutalumatuse testi tegemine oleks vajalik? Kas seda saab teha ka perearsti juures? Perearstil sai nende kaebuste tõttu tehtud ainult helikobakteri analüüs, see oli negatiivne, seetõttu arst mõõga neelamist vajalikuks ei pidanud, aga nüüd mõni kuu peale visiiti on taas kõrvetised üsna tihti hakanud esinema. Kuidas soovitaksite edasi toimida?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Toidutalumatuse test ei kuulu meditsiiniliste testide alla, mida kasutatakse tavapäraselt haiguste diagnoosimiseks ja ravi määramiseks ja perearst seda ei määra. Kirja põhjal soovitaksin Teil pidada mõnada aega toidupäevikut ning jälgida, kas leidub seoseid toidu (toidu- ja joogivalikute ning toitumisrežiimi) ja kaebuste vahel. Samuti võivad kõrvetised esile tulla perioodil kui on suurem pinge, süüakse ebakorrapäraselt või tarvitatakse näiteks liigselt alkoholi.
Kaebuste püsimisel tuleb siiski uuesti arstiga nõu pidada.
Parimatega, dr. Ehala