Kaalu tõus- anoreksia/buliimia 22.05.22 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Mul on küsimus seoses kehakaaluga.
Olen 26 aastane, 164cm pikk naisterahvas.
2012 aastal olin tugevalt ülekaaluline, c 94 kg. Siis võtsin end käsile, alustasin spordiga ja tervisliku toitumisega ning kaal hakkas langema. Esialgu 80 kg, siis 70kg, siis 60kg ja lõpuks 50 kg. (94kilolt kuni viiekümne kiloni toimus kaalulangus suhteliselt rahulikult, 2012a-2019.a, - 2019.a lõpuks olin saavutanud 50kg)
Edasi jäin aga haigeks, mul diagnoositi raske krooniline gastriit ja lisaks sapikivid. Hakkasin üha vähem sööma, sest valus ja ebamugav oli, kaal hakkas taas langema .. 2020 aasta algul kaalusin juba 45 kg .. siis läks elu edasi nii, et jäin taaskord haigeks ja seekord diagnoosideks anoreksia ja buliimia. Haigused kulgesid väga raskelt. Alguses sõin väga vähe (anoreksia) ja lõpuks oksendasin c pool aastat igapäev. (buliimia)
2021 aasta algul kaalusin püsivalt 37 kg ning 2022 aasta algul püsivalt 35 kg.
Ehk siis elasin umbes aasta tugevas alakaalus (37 kg)
Jaanuaris, 2022.a (25.jaanuar) alustasin buliimia ja anoreksia raviga ning olen siiani, 22.mai 2022.a ehk siis juba neli kuud väga hästi hakkama saanud ja väga tubli olnud- pole näljutanud ega oksendanud, kaal on nüüd taas umbes 50 kg ehk siis nelja kuuga võtsin juurde c 16 kg.
Esimene kuu- 25.01.2022- 21.02.2022 - +6.1 kg
Teine kuu - 22.02.2022-21.03.2022 + 10.1 kg
Kolmas kuu - 22.03.2022- 18.04.2022 + 3.4 kg
Neljas kuu - 19.04.2022 - 16.05.2022 + 3.3 kg

Viies kuu - 22.05.2022 hetkel kaalun 50.6 kg.

Minu küsimus on järgmine- kas sellises tempos kaalutõus minu haigustest tervenemisel on ikka normaalne?
Mul on väga raske, sest minu jaoks tundub kaalutõus väga kiire ja väga suur.
Mainin siia juurde ka seda, et olen tervislike eluviisidega ja väga sportlik olnud juba c 6 aastat- tegelen tervisekõnniga, kõnnin iga päev +10 000 sammu, c 10 km, ja olen üleüldse väga aktiivne inimene (sportlik olin nii ennem haiguseid, haiguse ajal kui ka nüüd kui tervenen sellest eluohtlikust alakaalust)
Antud olukorras panebki mind muretsema "kaalutõusu kiirus". Igal uuel hommikul olen kaalust juurde võtnud jälle + 300-400 grammi, tundub nagu ükskõik, mis ma ka ei sööks- ikka kaal tõuseb.
Samas katsun aru saada, et ma ei joonud ega söönud praktiliselt mitte midagi pool aastat, kuid nüüd söön ja joon (vett olen hakanud jooma 0,5 l päevas + tass kohvi, tean, et vedelikku peaks veelgi rohkem tarbima, aga suurendan koguseid tasapisi, et keha harjuks) väga korralikult ja korrapäraselt.
(Muidugi olen hädas olematu seedimisega, kõht on igapäevaselt väga kinni ning seedimine ei "funktsioneeri" korralikult- ilmselt alatoitumisest "rikutud". Ravi alguses tekkis ka tugev veepeetus, keha oli tursunud jne- hetkel on seda vähemaks jäänud, kuid siiski. Ka menstruatsioon on puudunud juba kaks aastat ning siiani ei ole taastunud veel- selle kohta sain vastuse, et ega need mul ei taastugi enne kui ei ole saavutanud + 50kg ning seda suutnud ka stabiilselt hoida)
Toidulisanditest tarbin juurde võilillejuure tablette, et toetada oma sapipõit ja seedimist ning veepeetuse ajal võtsin juurde kaselehetablette.

Kas minu kaalutõus siiani on normaalne või peaksin muretsema? (vereanalüüsid on korras)
Olen lihtsalt nõutu, sest kaalu teema on minu jaoks "õrn" teema ja hetkel tundub, et kaalu tuleb liiga kiiresti juurde ja mind tabab tunne, nagu see tõus ei lõppeks. Samas arvan, et keha tahab veel koguda, et terveks saada.
Kaua sellises tempos kaalutõus veel kesta võib?
Olge hea, andke nõu- mida Teie arvate. Jutt sai pikk, aga püüdsin kõik oma loo, lühidalt kirja panna.

Aitäh!

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Saatsite väga selge ja põhjaliku ülevaate oma loost. Normaalne kaal on tänaseks taastumas, kuid keha toetamiseks ning tervenemiseks ei tohiks praegu siiski edasist kaalutõusu peljata. Kui te seda juba ei tee, siis soovitaksin teha koostööd vaimse tervise spetsialisti ning toitumisterapeudiga. Viimane aitaks teie toiduvalikutel silma peal hoida ning tasakaalustada menüüd erinevate toitainete osas, kui vajalik.

Parimatega,
dr. Ehala