Liigesepõletikest ja toitumisest 02.12.17 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere

Sooviks küsida toitumisest tingitud liigesevaevuste kohta. Olen täheldanud, et pärast laktoosi ja/või gluteeni sisaldavate toitude tarbimist on tekkinud liigeseprobleemid. toitumisspetsialist ja arstid on välja selgitanud, et kumbagi talumatust mul ei ole ja abi pole ma saanud. sedasi juba 3-4 aastat. alguses esines ka kõhulahtisust vahetult pärast toitumist. nüüdseks tarvitan enamasti laktoosivabasid tooteid ja laktoosiga väga vähe, kuid siiski. samuti gluteeni sisaldavaid toite, kuid siiski harva. liigesevaevused tekivad erinevatesse piirkondadesse, vahel ei saa sõrmi liigutada, teinekord on jalalaba paistes ja ei saa peale toetada, põlve kõverdada ei saa, puus teeb valu, kätt ei saa õlast ülepoole tõsta, alaselja valud ei lase magada, kummardada ega kõndida hästi jne. esimestel aastatel leevendasin valusid ja põletikke ibumetiniga. aasta alguses suutsin mitu kuud ilusti hoiduda nendest asjadest ja liigeseprobleeme ei esinenud mõnda aega, aga kui uuesti juhtusin piimatooteid tarvitama, siis ibumetinist tekkis allergiline reaktsioon- tekkis lööve, hirmus sügelemine, iiveldus, valud sees, nägu ja huuled läksid paiste. Praeguseks elan teadmisega, et mul ei tohiks midagi viga olla, talumatusi ei ole, toitumisspetsialist soovitab kõike süüa...aga kui seda teen ja probleem tekib, siis ei ole mul valuvaigistit, millega saaksin ravida põletiku välja. nalgesini olen võtnud, selle peale paiste ja "lapiliseks" ei lähe, kuid peanahk hakkab sügelema ja liigesevalu ei kao kuhugi.
Kas on ära tõestatud, et laktoos ja/või gluteen võivad olla põhjuseks, miks mul need probleemid tekivad? Kas on mingi muu asi toitudes, mis selliseid reaktsioone põhjustab ja millest siiani pole arstid mulle teinud ettepanekut hoiduda?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kuna lugu on pikaaegne, siis peaks edasiste soovituste andmiseks eelnevalt tutvuma täpsemalt teile tehtud seniste analüüside tulemustega. Kirja põhjal võin vaid öelda, et gluteeni- ja laktoositalumatust teil ei leitud ja sellele hetkel vastu väita ei saa. Saan aru, et tehti ka toiduallergia testid, aga mida täpselt testiti, ei selgu. Täna peaks teie kaebuste võimaliku põhjuse leidmiseks vaatama üle teie toetumise laiemalt ning analüüsima kaebuste teket seoses toidu kui ka elustiiliga. Kui kaebused püsivad soovitan teil pidada toitumispäevikut koos kaebuste kirjeldamisega ja tulla siis vastuvõtule.
Parimatega, dr. Ehala