Maitsemeele muutumine 02.05.13 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

See probleem on kestnud juba pea kuu aega ja mul on kohe täielik mure. Nimelt ma ei tunne enam maitseid nii nagu varem. Eriti on ''kahjustada'' saanud magusamaitse meel. Ka umbes kuu tagasi hakkasin võtma regulaarselt (iga päev üks tablett) vitamiini: VITAMAX, mille reklaamis lubati, et kuna see sisaldab kroomi, võtab see ära magusaisu. Magusaisu on tõesti vähenenud, aga sellega seoses ka magusa maitse tunnetamine, näiteks mesi, mis varem oli minu jaoks nii magus, et võttis kurgu kihelema, on minu jaoks nüüd natukene magus kollane lima. Samamoodi hematogeen, mida ma varem korraga ära süüa ei suutnud, tundub mulle nüüd täiesti maitsetu. Erinevad karamelli sisaldavad šokolaadid ja kompvekid ei tundu enam üldse nii magusad kui enne. Samamoodi on muutunud minu soola maitse tunnetamine, ma pean igale poole soola juurde lisama, sest toidud on minu jaoks liiga magedad. Tihti erinevaid roogasid süües tabab mind pehmelt öeldes ahastus, varem ma suutsin toite nautida ja süüa neid selle pärast, et toit mulle MAITSES, nüüd tunnen et minu toitumise eesmärk on lihtsalt täita kõhtu, sageli olen ka selle pärast kippunud üle sööma, et ehk järgmise ampsuga tunnen rohkem maitset, aga ei. Ma olen juba täitsa meeleheitel, ega tea mida teha, jätsin täna hommikul ka vitamiini võtmata ja ilmselt ei soovigi neid enam võtta. Kas oskate nõu anda, mida ma saaks ise selle jaoks ära teha ja kas on mõttekas pöörduda spetsialistide poole? Ma tunnen et see häirib minu igapäevaelu.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kui maitsemeele muutus ilmnes koos mainitud vitamiinide võtmisega, on mõistlik antud toote võtmine lõpetada. Kui normaalne maitsetundlikkus ei taastu tuleb probleemiga pöörduda perearsti vastuvõtule, kes saab vajadusel teha täpsustavaid uuringuid või saata eriarsti vastuvõtule. Maitsetundlikkuse muutus võib olla seotud hingamisteede haigustega, aga mõnikord ka neoroloogiliste probleemidega(närvihaigustega).
Parimatega, dr.Ehala