Täiskõhutunne. Rasvasisaldus toiduainetes 04.05.12 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Sooviksin teada, kas kohv võib kõhu punni ajada? Viimasel ajal olen hakanud jälgima rasvasisaldust toiduainetes. Pidin pikali kukkuma, kui nägin, et maapähkli 300g pakis on 46g rasva. Samuti mandlites on palju rasva, kuigi räägitakse, et mandlid aitavad "hävitada" rasva kehas. Mis on üldse lubatav rasvakogus päevas? Päris raske on aga leida rasvavabu toiduaineid. Kõigest ahvatlevast ka loobuda ei tahaks.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kindlasti ei tule rasva vältida. Päevasest kaloraažist peaks 25-30% kuuluma rasvadele. Oluline on aga see, millisest allikast need toidust saadavad rasvhapped pärinevad. Meie päevane menüü peaks loomset päritolu rasvaallikate kõrval sisaldama lisaks taimset päritolu rasvaallikaid (taimeõlid, seemned, pähklid). Esimestega kipume liialdama, viimaseid tarbime harva, aga kui tarbime, siis jällegi korraga liiga palju. Reegliks võiks olla, et mida kõrgem on toiduaine rasvaprotsent, seda väiksem olgu toiduports. Toitumise ja toiduainete kohta täpsemalt saate lugeda toitumine.ee leheküljelt. Mis puudutab kohvi, siis teatud juhtudel (näiteks probleemide korral mao-sooletraktiga) võib kohvijoomine tõesti tekitada ebameeldivustunnet kõhus.
Parimatega, dr.Ehala