Väikelapse toitumine 20.04.11 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!
Nimelt on mul mure 3aastase lapse toitumisega. Laps ei taha kuidagi süüa tahket toitu, ainult piima(lutipudelist). Kui toit talle lauale panna, siis võtab ühe ampsu ja see on ka kõik, siis jälle küsib oma piimapudelit. Ja nii kõik söögikorrad, üks amps ja rohkem midagi. Vahel harva näksib leiba, kurki, saia, väga vähe, magusat ta ka ei söö, aga samas on kaal ja kõik normis. Ühe korra sai nädal aega ilma piimapudelita olla, aga siis läks asi nii hulluks, et hakaks nutma ja ei olnud midagi teha, pidi andma piimapudeli kätte. Jällegi kui sai see nädal ilma piimapudelita olla, siis ütles küll, et kõht on tühi ja tahan süüa, siis sõi. Ise arvan, et selle mittesöömise põhjuseks ongi piim, see tekitab täiskõhutunde ja muud ta ei tahagi. Leian et 3aastane laps peaks sööma korralikult sooja toitu. Mida tegema peaks või kuhu pöörduma? Kas peaks piimapudeli andmise ära lõpetama? Aga kuidas seda kõige paremini teha, kuna kui ta oma piima ei saa, siis hakkab nutma ja võib lõpmatuseni nutta? Loodan, et leiate aega vastata.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Tegelen oma töös vaid täiskasvanutega ning laste probleemidega kokku ei puutu, mistõttu on mul teile konkreetseid soovitusi raske anda. Kõige olulisem näitaja on lapse tervislik seisund ja kaal. Kirja põhjal saan aru, et need on korras. Tundub et teie oletused piima osas peavad paika, aga kolmeaastase toidulaud võiks tõepoolest olla mitmekesisem. Lutipudeli "kadumine" kodust on kindlasti raske, sest laps katsetab oma nutuga piire ning teatud mõttes on see ka võimuvõitlus tema tahtmiste ja teie tahtmiste vahel. Seega peate oma sees ära tunnetama, kuidas ja mil moel lutipudel kaob. Usun, et sellele aitab kaasa lastekollektiivis olemine, kus lutipudeleid pole. Nõu võib pidada ka mõne lastearstiga, aga ilmselt tervislikust seisukohast on siin kõik korras.
Heade soovidega, dr.Ehala