Mure tervise ja kaalu hoidmisega 07.12.09 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 21-aastane neiu. 9 kuud tagasi hakkasin spordiga tegelema ning tervislikult toituma. 9 kuuga võtsin alla 10 kilo. Olen 173 cm pikk, enne kaalusin 68 kilo, nüüd 58. Nüüd tahan säilitada seda kaalu, rohkem alla võtta ei taha.

Minu mure on selles, et 3 kuud tagasi algasid probleemid tervisega: menstruatsioonitsükli häired. Nüüd käin arsti juures ja ravin ennast.

Arst rõhutab seda, et tuleb kaalust juurde võtta. (Kuid ma ei arva, et minu praegune kaal on normist väljas ja et olen liiga kõhn). Ma saan aru, et probleem tervisega tuleneb kaalulangetamisest, kuid samas ma ei taha kaalus juurde võtta ega lõpetada spordiga tegelemist. Olen harjunud spordiga (kuid praegu ei tegele enam nii intensiivselt), tervisliku toidu ja eluviisiga.

Kardan, et kui hakkan rohkem sööma (nagu arst soovitab) ja sporti enam ei tee, siis tuleb kaal tagasi. Sellisel juhul ei olnud 9-kuulisel tervislkul eluperioodil mingit mõtet . Kui aga jätkan tervisliku eluviisiga (ma tahaksin seda väga), siis äkki ei saa menstruatsioonitsüklit korda.

Olen segaduses ning ei tea, mida teha. Olen mures oma tervise pärast, samas tahan säilitada oma praegust eluviisi. Äkki oskate mulle midagi soovitada?

Oleksin väga tänulik,

H.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.

Üks võimalus on, et muutes oma menüüd jätsite end (teadmatusest) ilma teatud vajaliket toitainetest (mõned vitamiinid, mineraalained, asendamatud rasvhapped, vm). Taolisi juhte olen varasemalt kogenud. Nägemata teie menüüd on raske öelda, kas viimane vastab teie organismi vajadustele. Teine võimalus on see, et teie keha vajab normaalseks töötamiseks siiski paari kilo juurde. Meil kõigil on kehakaalu osas teatud mõttes tasakaaluvahemik, millest kõrvale kaldudes tekivad terviseprobleemid. Seega soovitan veel korra oma menüü üle vaadata. Oma menüü korrigeerimiseks võite kasutada toitumine.ee lehekülge.
Heade soovidega, dr.Ehala