mao operatsioon 21.02.09 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Eemaldati maost kasvaja ja tänu sellele on ka magu väiksem ja süüa saan korraga väiksema koguse.Tänu sellele on tekkinud ka teatud ainete puudus organismis.Söön lisaks ka toidulisandeid:B12,Calcigrani, raua preparaati.Aga ikkagi hakkasid hambad lagunema (enne hambad heas korras).Mida soovitaksite,kas rohkem mingit toiduainet menüüsse lisada või võtta mingit toidulisandit juurde ? On tekkinud ka laktoositalumatus.(Valud ja tihti lööb ka kõhu lahti).

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Pidage nõu oma raviarstiga. Võimalik, et vajate nii kaltsiumi kui D. vitamiini annuste tõstmist, seda eriti juhul kui piimatoodete tarbimine on viidud laktoositalumatuse tõttu miinimumi. Proovige siiski piimatooteid nagu jogurtid, keefir, vmt: need sobivad enamjaolt kergemate laktoositalumatuse juhtude korral. Teine kord on abi kui piimatoodetega koos kasutada laktaasi tablette. Toiduportsud võiksid olla tõepoolest väiksemad ja eelistada tuleks kergeid töötlemisviise (aurutamine, hautamine, jms). Kasu võiks olla ka oma soole mikrofloorat taastavast kuurist. Alustage aga väikeste doosidega (N: Beneflora, Linex, Lactoseven, vmt).
Heade soovidega, dr.Ehala