ülekaaluga seotud terviseprobleemide lahendamine 11.02.09 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 37.a ja minu probleemid on seotud ülekaaluga. Olen 164 pikk ja kaalun 95 kg. Seoses istuva tööga ja pikkade tööpäevadega (lõpetan tihti kell 7-8 õhtul ja viimane söögikord jääb kella 9 paiku õhtul) on minu eluviis väheliikuv isegi kui ma nädalavahetustel 3-4 tundi päevas pikki metsamatkasi teen on sellest vähe ja saan sellest täiesti aru. Olen proovinud ka sportimisega tegeleda aga aktiivsed spordialad ei sobinud koormuse tõttu südamele( 20 aastaselt oli mul miokardiit) ja kopsudele( olen ka astmaatik) sobis vesiaeroobikaga tegeleda, kuna kuulsin et see koormab vähem liigeseid ja sobib ülekaalulistele aga peale seda kui 2 kuud käisin trennis hakkasid põlved valutama ja diagnosiiti artoos. Ujuma ei julge enam minna põlvede pärast.
Praegu aga olen tervisega hädas. Viimasel ajal on vererõhk väga kõrge, oli kuni 159/105 samuti on kõrge kolesterooli, hemoglobiini ja veresuhkru tase. Ja õhtuks on jalad väga paistes.
Perearst määras ravi mis on alandanud vererõhku ja jalgade paistetuse alla viinud. Samuti anis infobuklette kolesterooli ja õige toitumise kohta, otsisin lisaks ka nõuandeid kolesterool.ee aadressilt.
Minu mure on see, et ma ei saa väga hästi aru kõigist neist rasvadest, süsivesikutest ja muudest ühikutest. Perearstil ka ei ole väga palju aega et asi mulle põhjalikult lahti seletada.
Saan aru, et põhjalikke nõuandeid saab arst anda ainult patsienti isiklikult nähes aga kas oleks võimalik saada soovitusi milliseid toiduaineid võin süüa ja millest kindlasti hoiduma peaksin. Ja millist trenni soovitaksite.
Samuti tahaks teada kas kusagil Tallinnas on ka toitumisspetsialist/dietoloogi kelle poole saaks pöörduda, et saada abi.
Lugupidamisega

Jenna

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Minu põhivastuvõtt ongi TÜ Meestekliiniku Tallinna filiaalis, aadressil Gonsiori 3 (II korrus). Infot vastuvõtu ja vabade aegade kohta saate telefonil 533 18 008 või saates meili aadressil toitumine@kliinikum.ee
Heade soovidega,
dr.Ehala