kehakaal ja toitumine 17.01.08 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere, loodan et saate mind aidata. Mul on kiire ainevahetus ja ma olen alati olnud suhteliselt peenike. Hetkel kaalun 54 kg ning olen 172 cm pikk. Noor naine. Tahaksin võtta mõned kilod juurde ning samas natuke lihaseid treenida. Kuid kardan, et trenni tehes võtan ma äkki hoopis alla. Oskate mulle anda nõu, kuidas on võimalik natuke juurde võtta, kas üldse on võimalik mingeid soovitusi anda siinkohal?
Söön 3 korda päevas sooja toitu ning toidukordade vahepeal söön iga päev müslit piimaga ja puuvilju. Tihti ka shokolaadi. Toon näiteks ühe päeva toidumenüü, oskate öelda kasvõi umbes, kas selline toitumine on normaalne, mida ma peaksin korrigeerima?

Hommik:
Kohvi piima ja sukruga. Riis (praetud) kanafilee, paprika ning sibulaga. Kaks võileiba vorstiga.

Müsli piimaga. 2 banaani

lõuna:
Ahjukana (1 koib) kolm ahjukartulit. Salat kurgi-tomati.

õhtu
Herkulapuder,kaks võisaia. Keedetud muna. Tee.

Tänud!

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Oskuslikult koostatud treeningprogramm aitaks kindlasti tõsta lihasmassi. Selles osas tasuks nõu pidada mõne treeneriga. Mis puudutab toitumise osa, siis lähtuvalt soovist suurendada treeninguga lihasmassi ja seeläbi kaalu, pöörake tähelepanu selle, milliseid valke tarbite. Loomsete valkude kõrval (kana, kala, piimatooted, jm) tooge oma menüüsse ka taimsete valkude poolest rikkaid toiduaineid nagu oad, läätsed, jm. Teatud määral leidub valku ka erinevates teraviljatoodetes. Samuti on kasulik lisada menüüsse pisut erinevaid seemneid ja pähklilisi. Oluline on jälgida menüü tasakaalustamise osas ka seda, et päevane juur- ja puuviljade kogus ei jääks liiga väikeseks, selleks et tagada organismile vajalikkude vitamiinide- mineraalide kättesaadavus. Rasvade puhul jälgige, et neid oma menüüst liialt välja ei tõrju (~30% päevasest kaloraažist ) ning et kasutuses oleksid ka taimeõlid ja teised taimseid rasvu sisaldavad toiduained. Vorsti võiksite asendada võimalusel singiga ja saiatootete asemel tarbida ka täisterajahu sisaldavaid leivatooteid. Vajadusel võite lisada veel ühe väikese vahepala, seda eriti siis kui lisandub suurem füüsiline koormus. Kuna kirjas toodud menüüs puuduvad kogused, siis ei saa ma arvutada kaloraaži, kuid oma vanusele, pikkusele ja füüsilisele koormusele vastavaid valemeid kaloraaži arvutamiseks leiate kindlasti internetist ning vastavast kirjandusest.
Heade soovidega, dr.Ehala