koormustest 13.02.07 / Terviseuuringud

Külastaja küsib:

küsimus selline,mulle tehti koormustest ja pärast väljavõttelt lugesin,et koormustaluvus 1,7.Mida see tähendab ja kas võin mingit trenni teha,seda mulle ei öeldud.meeldib sörkjooks,aga ei tea kas võin pingutada või just peakski.Olen 47a.naine ja ülekaalu on umbes 10kg,ka vererõhk kipub kõrge olema,tarvitan amlodipin 5mg.Niisama kõndimine või jalutamine ei meeldi eriti,ei teagi kas kõrge vererõhuga võib joosta või suusatada või ujuda.Ette tänades Liina

Arst vastas:

Kaja Sepp

dr Kaja Sepp

Perearst

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere!

Kardan, et te ei ole päris täpselt kogu infot koormustesti tulemuses mõistnud. Koormustaluvus 1,7 on jah pisut segane. Kui see tähendab 1,7 METS-i, siis see on väga madal, s.t., et talusite jooksurajal kõige nõrgemat koormust alla 3 minuti ja see tundub uskumatu, kui jaksate joosta. Kui aga põhjus oli koheses vererõhu ülemäärases tõusus, siis katkestati koormus seepärast ja te peate oma vererõhu ravi korrigeerima. jalgrattal ehk veloergomeetril tehtud koormustesti tulemust märgitakse enamasti Wattides/ minutite jooksul. Normaalne oleks ikka 125 - 175 watti vähemasti. Jooksmine ei ole ülekaalu puhul hea, liigesed kannatavad. Sobivan on kepikõnd ja ujumine, rattasõit ja ka suusatamine. Muidugi oleks hea, kui saaksite kaalu alla. Tallinna meestekliinikus töötab arst- kliinilise toitumise nõustaja, kes suudab aidata sobiva toitumisprogrammi koostamisel. Samuti on võimalus teha terviseuuringuid.
Tean, et paljudes spordiklubides (Näiteks Viimsi Spaas on pakett "Arukas algaja) võimalus personaalse treeneriga sobivaima treeningstiili osas aru pidada ja paljud treenerid oskavad tõlgendada ka koormustesti. Või paluge oma perearstil see koormustest korralikult lahti seletada.

tervitades,
Kaja Sepp