Meeste suremus nahavähki on 30 aastaga kahekordistunud

Meeste suremus nahavähki on 30 aastaga kahekordistunud

Kõige surmavamasse nahavähi vormi surevate meeste arv on viimase kolme aastakümne vältel kahekordistunud.

Ühendkuningriigi vähiuuringute ühingu (Cancer Research UK) andmetel on pahaloomulisest melanoomist tingitud surmade arv järsult kasvanud, eeskätt vanemaealistel meestel, vahendab BBC News.

1970. aastate lõpus suri melanoomi tagajärjel alla 400 mehe (1,5% 100 000 mehe kohta), kuid nüüdseks on see arv kasvanud üle 1100 (3,1% 100 000 mehe kohta).

Siiski saab ühingu sõnul vähki ennetada, kui vältida päikesepõletusi ja pöörata varakult tähelepanu probleemsetele sünnimärkidele.

Suremus on tõusnud ka naistel: 1,5 protsendilt 2,2 protsendile 100 000 naise kohta.

Arvud näitavad veel, et ehkki naistel diagnoositakse haigust sagedamini, on meeste suremus suurem.

Üle 65-aastastel meestel on surmade arv kasvanud viimase 30 aastaga 4,5% protsendilt 100 000 mehe kohta 15,2% protsendile.

Caroline Cerny Ühendkuningriigi vähiuuringute ühingust märkis, et mehed peavad õppima oma naha eest hoolitsema.

„Mehed jätavad päevituskreemi kasutamise, särgi selga ja mütsi pähe paneku ning isegi probleemse sünnimärgi arstile näitamise meeldetuletamise liiga sageli oma abikaasa, elukaaslase või ema hooleks,“ selgitas ta.

Tema sõnul näitavad andmed ka seda, et mehed ei ole kas nahavähi sümptomitest teadlikud või ignoreerivad neid ja lükkavad perearsti külastamise edasi.

„On väga oluline minna arsti juurde kohe, kui märgatakse ebatavalisi muutusi oma nahal või sünnimärkides: mida varem vähk diagnoositakse, seda kergem on seda ravida.“

Tervishoiuminister Paul Burstow’ sõnul on need arvud murettekitavad ja kõik peavad olema valvsad.

„Kes on näinud hiljutise päikesepaistelise ilmaga palju päikesepõletuse saanud inimesi, see saab aru, kui kerge on nahka kahjustada,“ lisas ta.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada