Nahavähk - kuidas ennast kaitsta?

Nahavähk - kuidas ennast kaitsta?

Nagu mitmete teiste vähivormide puhul on ka nahavähi eest parim kaitse riski teadvustamine ning oma keha ja eluviisi jälgimine. Tihti takistab inimesi varakult arsti juurde pöördumast üldinimlik hirm teada saada. Ärge kartke uurida oma keha.

Pöörake tähelepanu sünnimärkidele ja kahtluste või küsimuste korral pöörduge julgelt perearsti või nahaarsti poole. Ei ole olemas sellist piirangut, et arsti juurde tullakse liiga vara. Kui on kahtlus, tuleb arstiga nõu pidada. Alustada võiks sellest, et arutada oma muret perearstiga. Tema teab, kuidas edasi toimida. Varase avastamise puhul on  melanoomi ja selle võimalike tagajärgedega tegelemine võrreldamatult lihtsam.

‣ Ravige kroonilisi nahapõletikke nende ägenemiste korral.
‣ Hoiduge pikaajalisest viibimisest päikese käes.
‣ Pidevatel solaariumis käijatel suureneb melanoomi tekkerisk 75% võrra.
‣ Kasutage UV-kiirguse vastu päevituskreemi, mille kiirguskaitse faktor (SPF) on vähemalt 15 ning mis kaitseb nii UVA- kui ka UVB-kiirguse eest. Mida heledam nahk, seda tugevama faktoriga päevituskreem tuleks valida.

Kõige suurem riskitegur melanoomi tekkel on enne 15. eluaastat saadud päikesepõletused, seega on eriti oluline just laste kaitsmine liigse UV-kiirguse eest.

Tekst pärineb trükisest "Kuidas ennetada nahavähki?", mille koostas ja kirjastas Celsius Healthcare. Trükise väljaandmist on finantseerinud Eesti Haigekassa.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada