Toomas Tamm: haige inimene peab jõudma arsti juurde

Toomas Tamm: haige inimene peab jõudma arsti juurde

Eesti Uroloogide Seltsi juhatuse esimees ja Ida-Tallinna Keskhaigla uroloogiaosakonna juhataja Toomas Tamm nendib, et õigeaegne diagnoos ja ravi oleneb paljuski perearsti oskusest tajuda probleemi tõsidust ja vastavalt tegutseda.

Selleks, et haige inimene jõuaks arsti juurde, on Tamme kinnitusel oluline roll perearstil. Tema peab aru saama, kas tegemist on tõeliselt haige inimesega. „Patsient ei pruugi olla varem arsti juures käinud – kas lohakusest, vähesest terviseteadlikkusest või on ta eelarvamustes kinni. Kui lõpuks on abi vaja, tullakse ja „kukutakse“ perearsti ukse taha ning siis on järsku patsiendil väga kiire,“ kirjeldab Toomas Tamm.

Ta möönab samas, et mõne haigega ongi vaja kiirelt tegutseda: „On patsiente, kel võib hea tervisliku seisundi juures tekkida ootamatu ja väga tõsine seisundimuutus. Seda peaks nüüd perearst suutma hinnata.“

Väga oluliseks peab dr Tamm kusemispäevikut, kuhu patsient peaks kirja panema kolmel järjestikusel ööpäeval, kuidas ta urineerib ja kui suurtes kogustes uriini väljutab. Päevik annab hea ülevaate sellest, kuidas probleem välja näeb. Sellest, kuivõrd urineerimisraskus patsienti häirib, saab aimu kasutades urineerimishäire (IPSS) ja elukvaliteedi küsimustikku.

Täisversioon artiklist ilmus ajakirjas Perearst (september 2012).

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada