Kaltsiumitabletid suurendavad südameinfarkti riski

Kaltsiumitabletid suurendavad südameinfarkti riski

Uurimuse kohaselt võib kaltsiumilisandite võtmine suurendada südameinfarkti riski 30% võrra.

Aucklandi ja Aberdeeni ülikooli teadlased jõudsid sellisele järeldusele pärast seda, kui olid analüüsinud 11 uurimust, mis hõlmasid enam kui 12 000 inimest, kellest mõned võtsid 500 mg või veelgi rohkem kaltsiumi sisaldavaid toidulisandeid, vahendab Telegraph.

Selliseid lisandeid kirjutatakse tihti välja vanemaealistele naistele luuhõrenemise ennetamiseks või raviks.

Kuid teadlaste arvates võivad kaltsiumilisandid suurendada vereseerumi kaltsiumisisaldust ja seega vähendada arterite elastsust.

Ajakirjas British Medical Journal ilmunud uurimuse autorid järeldasid: „Laialdaste vaatlusuuringute põhjal on vereseerumi kaltsiumisisalduse suurenemine otseselt seotud (südameinfarkti) suurema esinemissagedusega.“

Kuigi paljudel juhtudel suurendab kaltsiumilisandite võtmine südameinfarkti riski vaid vähesel määral, võib teadlaste sõnul nende sedavõrd levinud tarbimine olla suure osa südameinfarktide põhjuseks.

Samas näib, et toidust omastatud kaltsium ei avalda nii tugevat kaasmõju.

„Piimatoodetest omastatud samaväärsel kaltsiumikogusel oli võrreldes tablettidest saadud kaltsiumiga vereseerumile oluliselt nõrgem mõju,“ märkisid nad.

Uurimusest olid välja jäetud isikud, kes võtsid samaaegselt kaltsiumi ja D-vitamiini lisandeid. Organism vajab kaltsiumi omastamiseks D-vitamiini.

Uurimuse autorite sõnul pole selge, kas tulemused kehtivad ka sellisel juhul.

„Võttes arvesse kaltsiumilisandite üsna kesist mõju luutihedusele ja luumurdude ärahoidmisele, tuleks nende osatähtsus luuhõrenemise ennetamises ja ravis ümber hinnata,“ teatasid nad.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada