Teadlased töötavad välja testi „parima“ sperma leidmiseks

Teadlased töötavad välja testi „parima“ sperma leidmiseks

Teadlased on avastanud meetodi, mis võimaldab valida meeste viljakuse suurendamiseks kõige terviklikuma DNA-ga spermatosoidid.

Uuringu käigus ilmnes, et see meetod on võrreldav munaraku loomuliku valikuvõimega, kirjutab Science Daily.

„Meie uuringu tulemused võiksid aidata lahendada probleemi, miks ligi 40% viljatusjuhtudest on mehepoolsed,“ märkis uuringu juht, spermafüsioloogia labori juhataja ning Yale’i ülikooli sünnitusabi, günekoloogia ja reproduktiivtervise õppetooli vanemteadur Gabor Huszar (MD).

Huszari sõnul keskenduti varasemates spermaanalüüsides spermatosoidide kontsentratsioonile ja liikuvusele. Eeldati, et kui mehel on palju aktiivseid spermatosoide, on ta ka viljakas. Kuid puudus igasugune teave spermatosoidide viljakusest ehk nende võimest jõuda sihtmärgini, s.t naissugurakuni.

Nüüd on aga leitud spermatosoidide viljakuse biokeemiline marker, et valida välja geneetiliselt hea kvaliteediga spermatosoidid.

Huszar katsetas koos kolleegidega ideed, et spermatosoidide sidumine hüaluroonhappega aitab välja valida kõrge DNA kvaliteediga spermatosoidid. Uurijad analüüsisid 50 mehe spermaproove ja osa spermatosoide seoti hüaluroonhappega. Need spermatosoidid isoleeriti ning nende DNA-ahela terviklikkust võrreldi seejärel spermaproovis algselt olnud spermatosoidide omaga.

„Fragmentaarse DNA-ga spermatosoidid on nagu kriimustatud CD-d,“ võrdles Huszar. „Näib, et neid saab kasutada, kuid neid mängima pannes avastate, et osa teabest on puudu.“

Huszar tuvastas koos kolleegidega erinevate spermatosoidide tuuma ja tsütoplasma omadused. Samuti avastasid nad olulise seose spermatosoidide võime vahel seonduda hüaluroonhappega ja nende hea geneetilise terviklikkuse vahel, mis suurendab spermatosoidide panust embrüo normaalsesse arengusse.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada