Värskete isade depressioon jääb sageli märkamata

Värskete isade depressioon jääb sageli märkamata

Paljud äsja isaks saanud kogevad sünnijärgset depressiooni, ent enamikul juhtudel jääb see tähelepanu ja ravita, hoiatavad asjatundjad.

USA uurijad arvavad meditsiinialasele kirjandusele tuginedes, et iga kümnes äsja isaks saanu võib kannata beebimasenduse all, vahendab BBC News.

Kuigi see näitaja on madalam kui värsketel emadel, on see siiski märgatav.

Uurijate hinnangul võib isadel beebimasenduse esile kutsuda unevaegus ja uued kohustused, samuti sünnitusjärgset depressiooni põdeva abikaasa toetamine.

Ida-Virginia meditsiinikooli uurimisrühm tugines 43 uuringule, millesse oli kokku kaasatud 28 004 lapsevanemat 16 riigist, sealhulgas Suurbritanniast ja Ameerika Ühendriikidest.

Uurijad leidsid, et värsked isad olid kõige õnnelikumad tavaliselt esimestel nädalatel pärast beebi sündi. Depressioon tabas neid 3–6 kuud hiljem.

Selleks ajaks oli sünnijärgset depressiooni kogenud 10–25% isadest.

Uuringu läbiviijate dr James Paulsoni ja Sharnail Bazemore’i sõnul tuleks teha rohkem jõupingutusi, et tuvastada riskirühma kuuluvaid isasid ja suunata nad abi juurde – eeskätt seetõttu, et järjest rohkem on tõendusmaterjali selle kohta, et pärast lapse sündi kogetav depressioon võib märkimisväärselt mõjutada laste tundeelu, käitumist ja arengut.

Bridget O’Connell vaimse tervisega tegelevast heategevusorganisatsioonist Mind selgitas: „Lapsevanemaks saamine on üks suurematest muutustest, mida nii mehed kui naised kogevad. Samas saadakse väga vähe aru, kuidas see mõjutab vaimset tervist ja kui paljud kogevad pärast lapse sündi vaimse tervise probleeme.

Värsked lapsevanemad võivad kannatada unevaeguse all, nende elustiil muutub, muutub ka nende omavaheline suhe ning lisanduvad uued kohustused. Me unustame vahel ära, et see on probleem nii meeste kui ka naiste jaoks.“

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada