Väärkohtlejad arvavad, et koduvägivald on tavaline

Väärkohtlejad arvavad, et koduvägivald on tavaline

Värske uuringu väitel ülehindavad oma partnereid füüsiliselt kuritarvitavad mehed seda, kui sageli sellist vägivalda esineb ning see aitab neil omaenda tegevust õigustada.

Washingtoni ülikooli uurijad uurisid 124 meest, kes osalesid mahukamas koduvägivalda käsitlevas uuringus, vahendab HealthDay News.

Meestel, kes olid viimase 90 päeva jooksul oma partneri vastu vägivaldsed olnud, paluti anda hinnang sellele, kui suur protsent mehi on kunagi vägivalla seitset eri vormi kasutanud. Need vormid on partneri viskamine millegagi, mis võiks neile viga teha; partneri tõukamine; partnerist kinni haaramine või tema tõukamine; partnerile kõrvakiilu andmine või tema löömine; partneri peksmine; partneri ähvardamine relvaga; partnerit sundimine tema tahte vastaselt seksuaalvahekorda astuma.

Mehed ülehindasid kaks kuni kolm korda seda, mil määral õigupoolest neid seitset vägivallavormi kasutatakse. Näiteks arvas keskmine uuringus osaleja seda, et 28% meestest on partnerit neile haiget tegemiseks millegagi visanud, kuid tegelikult on selleks määraks USA-s umbes 12%.

„Me ei tea, miks mehed neid protsente ülehindavad, kuid sellel võib olla paar tõenäolist põhjust. Vägivaldselt käituvad mehed põhjendavad seda oma mõtetes sellega, et nad arvavad niisuguse käitumise olevat tavalisema, kui see õigupoolest on, ja kinnitavad endale, et „enamik mehi lööb oma naisi, seega võin ka mina seda teha“. Samuti võib olla põhjus ka selles, et sellisele käitumisele ajendavad väärad arusaamad vägivallast,” selgitas Clayton Neighbors.

„Vaatame sellele näiteks samamoodi kui punase särgi kandmisele. Kui te arvate, et kõik kannavad punast särki, siis on selle kandmine ka teie arvates lubatud. Või kui te ise kannate punast särki, võite ise ülehinnata seda, kui paljud inimesed punaseid särke kannavad,” sõnas Washingtoni ülikooli psühhiaatria ja käitumisteaduste külalisprofessor Clayton Neighbors.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada