Viljatud mehed on munandivähist rohkem ohustatud

Viljatud mehed on munandivähist rohkem ohustatud

Uuringu järgi on viljatutel meestel võrreldes üldpopulatsiooni meestega pea kolm korda suurem tõenäosus munandivähi tekkeks.

Ajakirja Archives of Internal Medicine 2009. aasta 23. veebruari numbris kirjutavad teadlased, et alates 1970. aastate keskpaigast on munandivähi esinemissagedus paljudes tööstusriikides enam kui kahekordistunud, samal perioodil on vähenenud ka meeste viljakus. Kahe trendi omavaheline seos on ebaselge.

Nende küsimuste uurimiseks analüüsisid San Fransiscos asuva California ülikooli teadlased andmeid 22 562 mehe kohta, kes olid aastatel 1967–1998 koos oma partneritega otsinud viljatuse probleemi tõttu abi 15 California kliinikust. Et tuvastada aastatel 1988–2004 nende meeste seas diagnoositud munandivähi juhud, seostati nende meeste andmed California vähiregistri andmetega.

Võrreldes üldpopulatsiooniga oli viljatul mehel tunduvalt suurem munandivähi risk (riskimäär 2,8). Seevastu meeste seas, kellel ei olnud viljatuse probleemi, mingit munandivähi lisariski ei ilmnenud.

Autorite arvates võib mõlemaid haiguseid põhjustada sama keskkonna- või geneetiline tegur: „Teatud rasked viljatuse vormid on tingitud häirunud DNA parandamismehhanismist. Vale DNA parandamist on traditsiooniliselt seostatud kasvaja tekkega - see võib olla ka viljatuse ja munandivähi vahelise seose aluseks.”

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada