Paljud toiduallergiauuringud on seatud kahtluse alla

Paljud toiduallergiauuringud on seatud kahtluse alla

Paljudel, kes arvavad, et neil on toiduallergia, seda tegelikult ei ole.

USA valitsuse tellimusel äsja valminud uuringu tulemused näitavad, et toiduallergiate vallas on laialdaselt levinud kehvasti läbiviidud uuringuid, valed diagnoosid ning uuringud, mille tulemused võivad olla eksitavad, kirjutab NY Times.

Kuigi pole kahtlust, et inimesed võivad olla mõnedele toitudele allergilised ja neil esineb sellega seoses korduvaid reaktsioone alates lööbest ja lõpetades eluohtlike reaktsioonidega, esineb toiduallergiaid kõigest 8 protsendil lastest ja 5 protsendil täiskasvanutest, märkis uuringu autor ja California ülikooli Los Angelese linnaku allergoloog ja immunoloog dr Marc Riedl.

Samas usub umbes 30% elanikkonnast, et neil on toiduallergia. Dr Riedli sõnul ei olnud umbes pooltel patsientidel, kes külastasid tema kliinikut teadmisega, et nad kannatavad toiduallergia all, tegelikult seda allergiat.

Dr Riedl ei vaidle siiski vastu sellele, et osa inimeste reaktsioon toidule võib olla tõsine. Kuid ta ütleb siiski: „Sellised reaktsioonid moodustavad vaid väikese osa sellest, mida inimesed nimetavad „toiduallergiaks“.“

Isegi need, kes on lapsepõlves kannatanud toiduallergiate käes, ei pruugi täiskasvanuna sama kogeda. Inimesed kasvavad allergiatest sageli välja, ehkki keegi ei tea, miks. Mõnikord kujuneb toiduallergia välja hoopis täiskasvanueas.

Oma uuringus vaatas dr Riedl koos kolleegidega läbi kõik 1988. aasta jaanuarist 2009. aasta septembrini ilmunud teaduslikud artiklid toiduallergiate kohta, mis nad suutsid leida – kokku üle 12 000 artikli. Uuringu tulemusel leiti, et vaid 72 neist vastasid vajalikele kriteeriumidele, mille hulgas oli näiteks analüüsimiseks piisavate andmete olemasolu ja täpsemate testide kasutamine allergiliste reaktsioonide uurimiseks.

Samuti leiti, et inimestel, kellele pannakse diagnoos ühega kahest kõige enam kasutatavast testist, on tõenäosus, et neil on tõesti toiduallergia, väiksem kui 50%.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada