„Elektrooniline nina“ haistab astmat

„Elektrooniline nina“ haistab astmat

Itaalia teadlased suutsid hingeõhu tehisliku andursüsteemi ehk „elektroonilise nina“ abil tuvastada rohkem astmajuhtumeid kui traditsiooniliste diagnostikavahenditega.

Elektrooniline nina suutis tuvastada peaaegu 90 protsenti astmaatikutest, sellal kui traditsioonilisel meetodil – kopsufunktsiooni testiga – pandi täpne astmadiagnoos umbes 70 protsendil juhtudest, vahendab HealthDay News.

Kui kõnealust nina kasutati koos fraktsioneeritud väljahingatava õhu lämmastikoksiidi sisalduse (FENO) testiga, oli astma diagnoosimine uuringu andmetel veel tõhusam.

Seadme tööpõhimõtteks on lenduvate orgaaniliste ühendite (LOÜ) tuvastamine väljahingatavas õhus. LOÜd annavad igale inimesele ainulaadse lõhnamustri ja astma põdejatel on need mustrid erilised.

Värske uuring hõlmas 27 inimest, kes kannatasid hootise või püsiva kergekujulise astma käes, ning 24 tervet inimest. Ükski uuringus osalenud vabatahtlik ei olnud suitsetanud. Astmaatikutel oli esinenud allergiaid, ent kedagi neist ei olnud vähemalt neli nädalat enne uuringu algust ravitud kortikosteroididega.

Praegusel ajal diagnoositakse astmat „meditsiinilisele anamneesile ja sümptomitele tuginedes ning spiromeetri (kopsufunktsiooni testi) ja väljahingatava lämmastikoksiidi põhjal“, selgitas Texases Round Rockis asuva kliiniku Scott & White Healthcare allergia- ja immunoloogiajuht dr Thomas Leath.

Elektrooniline nina suutis 87,5% juhtudest õigesti eristada terveid inimesi neist, kellel arst oli diagnoosinud astma. FENO abil suudeti astmat õigesti tuvastada 79,2% uuringus osalenud vabatahtlikest ning kopsufunktsiooni testi (spiromeetri) abil kõigest 70,8% astmaatikutest.

Nn elektroonilist nina ja FENO koos kasutades tuvastati kahe testiga õigesti peaaegu 96% astmajuhtudest.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada