Astmat põdevad inimesed kannatavad tõenäolisemalt depressiooni all

Astmat põdevad inimesed kannatavad tõenäolisemalt depressiooni all

Astma ei pruugi mõjutada üksnes inimese hingamisvõimet. Värsked uuringud viitavad sellele, et see võib inimese muuta ka vastuvõtlikumaks psühholoogiliste probleemide tekkimisele.

Astmaatikutel esineb enam kui kaks korda tõenäolisemalt depressiooni või ärevushäireid kui neil, kes ei kannata mõne kroonilise hingamisteede haiguse all, selgub ajakirja Chest märtsikuu väljaandes avaldatud ülevaatest, vahendab HealthDay News.

Mis veelgi hullem, uuringu autorid avastasid, et tõsiste psühholoogiliste probleemide hulga suurenemisel langesid tervisega seotud elukvaliteedi näitajad.

„Tõsiste psühholoogilise probleemide esinemissagedus oli astmat põdevatel inimestel 2,5 korda suurem ning selliste probleemide süvenemisel kahaneb ka tervisega seotud elukvaliteet. „Seega mõjutab astma elukvaliteeti ja tõsised psühholoogilised probleemid halvendavad seda veelgi. Koostoimes muudavad nad elukvaliteedi veelgi halvemaks,” selgitas uuringu juhtiv autor, USA haiguste kontrolli ja ennetamise keskuse ja Atlantas asuva USA rahvatervise talituse arst-epidemioloog dr David Callahan.

Uuringu autori Emeka Oraka sõnul võivad need tulemused kehtida ka teiste krooniliste haiguste, näiteks diabeedi puhul, ja tõsised psühholoogilised probleemid võivad raskendada inimeste kontrolli oma haiguse üle.

„Igasugused vaimsed probleemid kahjustavad inimese võimet tulla haigusega hästi toime, olgu siis tegemist astma, diabeedi või mõne muu haigusega," selgitas Emeka Oraka, kes on USA haiguste kontrolli ja ennetamise keskuse Oak Ridge’i teaduse ja hariduse instituudi uurija.

Uuringu käigus vaatasid uurijad läbi 186 738 täiskasvanu andmed, kes olid osalenud ajavahemikus 2001–2007 USA riiklikus tervishoiu-uuringus.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada