herpese levimine 10.11.06 / Suguhaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 21 neiu, mul on huuleherpes (HSV1?), mis avaldub u korra aastas. Gen herpest pole olnud. Saan aru, et sama viirus põhjustab 15 % kordadest ka gen herpest. Partneril pole ville olnud. Olen siinseid küsimusi lugenud ja herpese levimine on siiski väga segaseks jäänud. Seda tean küll, et kui kolle puutub vastu limaskesta, on levimine kindel. Aga kui puutun huult käega ja siis näiteks käega partneri suguelundit ja tema suguelund seejärel puutub minu suguelundit? Käsi on ju koguaeg koos selle viirusega, kui rohtu panen jne, et siis võib nakatuda ka siis kui tualetis käin või duši all olen? Kas duši all võib nakatuda ka lihtsalt nii, et vesi voolab üle näo ja siis üle ülejäänud keha? Ja kui ma pesu selga panen, siis ka ju puudutan seda kätega? Olen enne käsi üritanud pesta alati kui pean oma suguelundeid puudutama või puudutama midagi mis läheb vastu suguelundit, aga kas see pesemine aitab selle vastu, et käed viirusega saastunud on? Samamoodi ei julge ma villi avaldumise ajal nina ega silmi puudutada, sest jube viirus võib sinna ka hüpata (kas äkki ka kõrva?)... Aa, ja kas aitab kui pihustada kätele, näole ja igale poole chemisept vms vahendit, millel peal lubadus, et hävitab gram positiivseid ja gram negatiivseid viirusi (mis see iganes tähendab)? Või pesta Citrosepti või teepuuõliga ennast? Herpes levib ju ka mittesümptomaatiliselt... kas äkki tulevikus saab ennetada igast jubedusi, kui kasutan kodus ultraviolettlampe (nt riietekapis, päeva ajal voodi kohal)? Kas solaariumilambid on sarnase toimega, et seal aeg-ajalt käimine hävitaks huulele eritunud viirust? Viirus on ju pigem orgaaniline aine kui organism, eks? Et siis teda peaks hävitama kuidagi tema struktuuri lõhkudes, st panna ta millegagi reageerima, et füüsikalistele teguritele väga ei allu (et kui bakter 100 kraadi juures või kiirguse käes sureb, siis viiruse puhul ei juhtu midagi)?
Aa, ja samamoodi kardan jalaseent. See on mul paar korda olnud, mitte väga hullusti, põhiliselt sügelusega, nii et näha ei olegi eriti. Kas jalaseene puhul on käterätik kogu aeg ohtlik? Ja võib sõrmede vahele ka selle tekitada? Et sama rätikut ei tohi kaks korda kasutada? Käin ka trennis ja pärast duši all, kõigil jalad samas solgis koos. Kui efektiivne on see chemisept vahend ennetamiseks iga kord peale trenni varvastele ka sokkidele pihustades? Või see tekitab naha vastupanuvõime nõrgenemist ja kui mingil perioodil enam ei pane vahendit, siis kohe tuleb seen?

Tervitades, T

Arst vastas:

Airi Põder

dr Airi Põder

Dermatoveneroloog

STD & J erapraksis

Tere, T!
Teie küsimus sisaldab vähemalt 10 alaküsimust!!! Tõepoolest- herpesviirus levib nii sugulisel teel kui kontaktnakkusena. Seetõttu peaks peale herpeetlilise haiguskolde puudutamist käsi pesema/desinfitseerima. Vastasel juhul on tõepoolest võimalus infektsioon teistesse kehapiirkondadesse edasi kanda. Et saada vastuist kõikidele oma küsimustele, peaksite siiski pöörduma arsti vastuvõtule. Kliinik.ee on mõeldud konkreetsele küsimusele vastuse saamiseks , mitte ülevaate kirjutamiseks terve probleemi kohta.