genitaalherpese levimine edasi 23.05.07 / Suguhaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Meil on elukaaslasega mõlemal genitaalherpes. Tekkis selline küsimus, et kui viirus on aktiivne, kas siis sugulises vahekorras olles võib viirus levida naisel välistelt suguelunditelt sügavamale tuppe? Teine küsimus on see, et kui naisterahval on päevade ajal herpes aktiivne, kas siis on ohtlikum sugulises vahekorras olla, pidades silmas võimalust, et herpes võib sügavamale tuppe edasi levida?

Arst vastas:

Airi Põder

dr Airi Põder

Dermatoveneroloog

STD & J erapraksis

Kui Teie abikaasal esineb genitaalherpes, siis on selle tekitajad haigushoogude vaheajal peidus närviganglionites. Haigushoo aktiviseerumisel väljuvad haigustekitajad närviganglionitest ja levivad võiimalikku haiguskoldesse, eelistatult limaskestale. Seega nakkuse levik toimub eelkõige organismi siseselt - närviganglionist limaskestale. Samas võivad haigustekitajad loomulikult leviga ka nö. kontaktnakkuse kaudu - haiguskoldest muudesse keha piirkondadesse, põhjustades uute haiguskollete tekke.