HSV-1/HSV-2 20.03.15 / Suguhaigused

Külastaja küsib:

Tere. 2014. aasta lõpus diagnoosis günekoloog mul välisvaatluse põhjal genitaalherpese. Kirjutas välja Valtreks tabletid ja paari päevaga sain asja kontrolli alla. Peale seda juhtu on paaril korral veel tunda olnud, eriti, kui olen külmetanud, siis olen ka ennetades juba tablette võtma hakanud. Selle aasta alguses mõtlesin, et lähen teen vereproovi, sest ma ei tahtnud kuidagi uskuda, et sellise haiguse olen endale külge saanud, seda enam, et netist uurides, tundusid minu haigusnähud väga tühised. Proovidest selgus, et 60% oli ägenenud HSV-1(st. huuleherpes), kuid HSV-2 (genitaalherpes) oli negatiivne. Kuidas sellest nüüd siis aru saada? Mul pole kunagi elus olnud huuleherpest! Kas HSV-1 avaldub genitaalides samamoodi nagu "päris" genitaalherpes? Kas HSV-1 on sama tõsine haigus kui HSV-2 ja hirmust teisi nakatada, peaksin üldse suguelust loobuma? Aitäh.

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
HSV1 paikneb sagedamini huultel ja HSV2 sagedamini suguelunditel, kuid ka vastupidine variant ei ole välistatud. Viirus satub suguelunditele otsese kontakti teel - ehk siis kui partneril on genitaalherpes või ka sel juhul, kui partneril on huuleherpes ja ta puudutab haigestunud piirkonnaga teise partneri suguelundeid.
Genitaalherpes või üle kanduda ka siis, kui väliseid haigustunnuseid ei ole.
HSV-1 käitub HSV-2-ga suhteliselt sarnaselt, kuigi haigusnähud võivad olla mõnevõrra tagasihoidlikumad. Nakkuse ülekanne toimub täpselt samal moel.
Kui Teil on suguelunditel herpes, siis ägedas perioodis tuleks kindlasti suguelust hoiduda. Haigusvabal perioodil oleks mõistlik kasutada kaitsevahendit, samuti oleks viisakas partnerit herpese olemasolust teavitada. Samuti aitab viiruse ülekande riski vähendada see, kui viirusekandja tarvitab enne vahekorda ravimit, aga seda teemat peaksite oma arstiga personaalselt arutama, sest palju sõltub sellest, kas Teil on püsipartner, kui tihti suguelu elate jne.
Lugupidamisega,
Kristi Abram