huuleohatis--> genitaalherpes??? 01.06.04 / Suguhaigused

Külastaja küsib:

Te väitsite, et HSV viirusele on omane asümptomaatiline eritumine, mistõttu viiruse aktivisiseerumise ajal ollakse nakkusohtlik. Tean, et see kehtib genitaalherpese korral, ehk siis HSV-2 e korral, kuid kas ka siis huuleherpese (HSV-1) korral on samasugune risk. Siin netis on arstid nagu natuke kõhkleval seisukohal, et kas huuleherpes, ehk ohatis on nakkusohtlik ka asümptomaatilise kaudu... Saate ju aru kyll, mida ma mõtlen... et kas on mingit teaduslikku alust öelda, et kas siis ikkagi nakkub, või mitte? Kas julgete emba kumba väita... või puudub selle kohta kindel informatsioon? Kas keegi on huuleherpese mitteaktiivses faasis teie praktika põhjal nakatunud genitaalherpesesse?
Sel juhul tuleks ju kondoomi vahetada ka enne vahekorda, kui tüdruk on ainult kord või paar kondoomiga peenist limpsanud, sest muidu võib tydruk nakatuda ka genitaalherpesesse, kui tal enne juba huuleherpes olemas ?

Arst vastas:

Airi Põder

dr Airi Põder

Dermatoveneroloog

STD & J erapraksis

Kirjanduse andmetel võivad infektsioonohtlikud olla 4.7 - 9 % HSV- 1 ja/või HSV-2 positiivsetest patsientidest ja pole oluline kus need viiruse lokaliseeruvad - kas genitaalidel või suus.