süda tõuseb kurku 21.04.01 / Südamehaigused

Külastaja küsib:

Olen üliõpilane ja töötan ka samal ajal. Tunnen mõnikord, kuidas süda nö kurgu juurde tõuseb ja seal kiiresti peksleb ning rõhub ja seda mitme minuti jooksul. Mis sellist asja põhjustab ja kuidas seda vältida? Samuti läheb periooditi silme eest väiksemalgi kummardamisel ja sirgu ajamisel silme eest ebameeldivalt mustaks. Ette tänades.

Arst vastas:

dr Meelis Vainu

Kardioloog

Tallinna Diagnostikakeskus

Kuna tegemist on noore inimesega, kellel on suur koormus (töö+õppimine), siis võib tegemist olla ülekoormusest tingitud südamepekslemise ehk tahhükardiaga. Seda soodustavad ka toniseerivad joogid- kohvi, tee, alkohol, nn. energia joogid, suitsetamine, ebaõige päevarezhiim, vaimse ja füüsilise koormuse tasakaalu häirumine. Täpsemaks analüüsimiseks proovige ennast jälgida: millal selline tunne enamasti tekib, millega on selle teke seotud, kuidas selline pekslemine tekib (pikkamööda või momentaalselt), kaua ta kestab, kui kiire on südame rütm sellise hoo ajal, kuidas ta möödub, mis selle hoo möödumist soodustab. Need on küsimused, mis aitavad arstil Teie probleemi iseloomu täpsustada. Lisaks tuleb teha ka teatud uuringud, et määrata võimalik põhjus, miks läheb kehaasendi muutmisel "silme ees mustaks". Kindlasti peaks teadma- mõõtma vererõhku, see võib sellisel juhul olla tavapärasest nii kõrgem kui ka madalam.

Meelis Vainu, Tallinna Diagnostikakeskus