Silmapõhjad 24.02.08 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Hiljutisel silmaarsti visiidil viibides leidis arst mu silmapõhjade servad õhukesed, õrnad, rebenemisaldid olevad ning soovitas nende tugevdamiseks laserravi. Sellest haigusest teadasaamine oli mulle tõsiseks ehmatuseks ning mul jäi arstilt küsimata, millest selline muutus võis silmas tekkida (ma ei ole suhkruhaige, pole põdenud mingeid liigesehaiguseid, mitu aastat tagasi käidud silmaarsti kontrollis ei leitud midagi halba) ning millised võivad olla laserravi komplikatsioonid. Tean, et nüüdsest ei tohi ma liigseid raskusi tõsta ning jõusaali külastada. Kuid kas seda haigust saaks kuidagi ka loodusravi või muu meetodi kaudu kontrolli all hoida, et ei peaks n.ö.noa alla minema? Ehk võiksite soovitada mõnd samasisulist erialast kirjandust lugeda, internetis silmapõhja haiguste teemalisi artikleid ei leidu. Kõige enam huvitab mind niisiis, mis võis olla silmapõhja muutuste põhjuseks ning kuidas oleks ravi suhtes kõige õigem edasi toimida. Tänan.

Arst vastas:

dr Tiia Jugaste

Oftalmoloog

Silmakeskus Laservisioon

Kõige sagedasem põhjus silmapõhja perifeeria õhenemiseks on lühinägelikkus, kus silmamuna n.ö.venib välja ja kõik silmamuna kihid õhenevad,, eriti aga võrkkest.Kui kaasnevad ealised muutused,silma trauma või väga suurte raskuste tõstmine ja füüsiline pingutus, võib võrkkest veelgi õheneda ja äärealadele tekivad degeneratiivsed alad, vahest isegi rebendid, mille kaudu silma vesivedelik võib minna võrkkesta alla ja tekitada võrkkesta irdumise, mis on juba tõsine silmahaigus.Seetõttu , kui leitakse silmapõhjas hõredad degeneratiivsed alad, on soovitav need profülaktika mõttes laseriga piirata, et vähendada edasiste komplikatsioonide riski.Muid meetodeid selle olukorra kontrollimiseks ei teata, loodusravi ei aita võrkkesta paksemaks muuta.
Laserravil komplikatsioone ei ole.Ravi päeval on küll nägemine mõnda aega laserkiirgusest häiritud, aga see on mööduv.