kerge silmatrauma ja rähm 03.08.06 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Tere!

2 aastane poiss lõi endale kogemata mänguautoga silma. Järgnes ca 3 min nutt ja siis näis asi möödas olevat kuid umbes 3 tunni pärast hakkas silmavalge punetama. Pisaratevool oli ka peaaegu et pidev. Verevalum see polnud kuna oman ise kogemust verevalumist.
Käisin (silma)traumapunktis kus talle pandi silma mingit kreemi, mis ka aitas - laps ei pööranud enam silmahädale tähelepanu. Samas tõdeti ka seda, et sarvkest on terve. Kasutasime 5 päeva jooksul 3 X päevas SULFAMETIZOL Nycomed 4% tilku.

Täna, ca nädal peale vahejuhtumit on silmanurgas rähma.

Küsimused: millele viitab rähma teke?
Traumapunktis öeldi, et kummeliteega kompressi tegemine pole soovitav. Miks võib kummel silma kahjustada ja kas nüüd kus rähma on tulnud võib seda kasutada?
Kuulsin oletust, et peaks hankima tilku, mis avavad pisarakanali. Mida sellest arvate? Kas need tilgad on retseptivabad?

ette tänades,
lapsevanem

Arst vastas:

dr Tiia Jugaste

Oftalmoloog

Silmakeskus Laservisioon

Tilku, mis avaksid pisarakanali, pole olemas.
Rähma teke viitab bakteriaalsele põletikule silma limaskestal, mis trauma järel on loomulik.Sulfametizol tilgad on nõrga toimega ja ei ravinud põletikku välja, kui rähmaeritus ära ei kadunud.
Kummelile võib olla allergia,lisaks võib märg kompress põletikku soodustada.Kummeliteega võib silma pesta, kui on palju rähma tekkinud.
Soovitan kasutada silmasalvi, mida võib kirjutada perearst-Kui rähmaeritus ei kao, pöörduda lastepolikl.silmaarsti poole koos valvetoast antud lehega.