läätsede sobivus 30.01.05 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

olen 17a. tydruk ja proovinud mitmeid erinevaid läätsemarke, kuid ykski neist ei ole sobinud..prahi tunne on ja pysib läätse sima asetamise järel. kas kôvemad läätsed häirivad vähem silmi kui tavalised "pehmed".Oma silma-arst ytles midagi taolist mööda minnes ja jäin môtlema et kas sellised sobiksid paremini ka minule, kellel on suhteliselt kuivad silmad.silmatilku olen ka kasutanud aga prahi tunne ei ole kadunud. Nii siis kas pehmete ja kôvade läätsede vahelon erinevusi?

Arst vastas:

dr Leo Schotter

Üldreeglina on kõvade läätsede taluvus halvem kui pehmetel ja silma ainevahetust rikuvad kõvad läätsed enam. Seetõttu kõvasid läätsi praegusel ajal valmistatakse individuaalkorras ainult teatud haiguste puhul.
Üldiselt tundliku silmaga inimesed ei talu üldse läätsi ja vägisi läätsi kandes tekivad silmakahjustused, mis välistavad ka edaspidi operatsiooni võimaluse. Nii, et ikka prillid.