Laul asetsevad terad 10.09.03 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Tere! Aeg-ajalt tulevad mu ülemistele sisemistele laugudele valged terad, mis hakkavad käima vastu silmamuna ja teevad haiget. Tekivad need rohkem siis kui olen kehvasti maganud ja silmad on väsinud. Lahti olen neist saanud niisutatud vatitikuga üle käies, lähvad justkui katki ja kaovad. Olen ka pannud Fucithalmic geeli, kuid prooblem siiski püsib. Silmad on ka väga kuivad ja vahel pean nägemise hõlbustamiseks püüdma pisaraid välja pressida. Veel on selline asi, et mulle on kirjutatud +2 prillid, aga olen tähele pannud, et ka kaugele vaatamise puhul tihti kissitan silmi ja mõne tuttava nõrga miinusprilliga on asjadel palju selgemad kontuurid. Kas on võimalik, et on vaja nii + kui ka - prilli? Ja kas saab korrigeerida täpikesi, mis silma ees virvendavad. Arvuti taga töötamisest on parema silma ees päris palju lendlevaid objekte, eriti panen neid tähele siis, kui vaatan vastu valget. Tuttav väitis, et need on veretäpid, mis tulnud veresoonte läbilaskvusest ja neid ei saa kunagi ära. On see tõsi? Ette tänades, Brit (20-aastane)

Arst vastas:

dr Leo Schotter

Hulgaliselt probleeme, mida võiks kokku võtta - 'arvutistress'.
1. Need terakesed on launäärmete sekreet, mis alati ei välju korralikult.
2. Silmade kuivatunde vältimiseks võiks kasutada kunstpisaraid.
3. Silma väsimuse korral võib nägemine kõikuda, nii, et see ei tähenda veel ilmtingimata prilli. Aga silmaarst võiks selle asja korralikult üle kontrollida.
3. Silma klaaskeha ujuvaid hägususi ei saa 'ära võtta'. Ise sulavad ja ... tulevad uued. On seotud rohkem üldise ainevahetushäirega.