amblüoopia 11.06.07 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mure on selline, et minu 9-aastasel tütrel diagnoositi amblüoopia ehk nn laisk silm.
Enne kooli - 7-aastaselt oli tal mõlemad silmad 1.0 nägemisega. Eelmine aasta koolis oli samuti nägemine 1.0. Nüüd kevadel külastasime silmarsti põhjusel, et puru oli silma läinud. Arst kontrollis ka nägemist, mis oli jahmatav. Üks silm oli endiselt 1.0 , teine aga 0.06 , seega peaaegu pime.
Kas nii vanalt saab üldse midagi enam ette võtta. Meie silmaarst oli suhteliselt pessimistlik, et on juba hilja ja prillid ka ei aita.

Krista

Arst vastas:

dr Tiina Pakosta

Oftalmoloog

Silmakeskus Laservisioon

Tere,

Juhul kui teie tütrel diagnoositi hiljuti amblüoopia, siis võib oletada, et see oli tal olemas ka enne kooli. Võib suure tõenäosusega esineda olukordi, kus nägemise kontrolli käigus ei tuvastata nägemisteravuse erinevust silmades. See tähendab seda, et laps ise on täielikult adapteerunud oma olukorraga ja "petab" kontrollijad ära, piiludes osavalt nägeva silmaga. Seda on üsna lihtne märkamatult teha, kui silmade kontrolli käigus ei kata nägevat silma väga korralikult ära. Viimase kontrolli käigus tuli see sünnipärane patoloogia lihtsalt välja.
Mida teha? Ega tõepoolest midagi väga kardinaalselt muuta ei saagi.
Nägemistervust saab treenida osadel juhtudel siis, kui kõrvalekalle avastakse väikelapse eas 3-4 aastaselt. Siis kleebitakse kinni paremini nägev silm ja treenitakse halvemini nägevat silma. 9 aastase lapse silm on aga juba välja arenenud.Teie lohutuseks võin öelda, et alati selline treenimine tulemust ei anna. Neid inimesi, kes elavad oma pika elu ära nii, et üks silm näeb hästi ja teise silma funktsioon on piiratud, on palju.

Parimate soovidega

Tiina Pakosta