läätsed 22.09.04 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

olen juba paar aastat kandnud läätsesid ja ei saa aru mis on siis kõvad ja millised pehmed läätsed?Kas pehmed läätsed on siis need, mida v6ib ka öösiti kanda?Ja kas kohe kindlasti ei ole võimalik teha silmaoperatsiooni lühinägelikkuse parandamiseks enne 18 eluaastat?

Arst vastas:

dr Leo Schotter

Kõvad läätsed on individuaaltellimusel silma järgi lihvitavad läätsed kõvast plastikust. Praegusel ajal kasutatakse neid harva. Pehmed läätsed on elastsest polimeerist läätsed erineva paksusega ja erineva kandmisajaga - kandmisaeg n 1 kuune tähendab seda, et selle aja lääts on terve, hiljem hakkab lagunema ja kindlasti peab vahetama. Ühegi läätseliigiga pole mõistlik neid silmas hoida üle 6-8 tunni päevas. Ülekandmine võib tekitada pöördumatuid kahjustusi silma sarvkestas, mis võivad välistada ka edasise kirurgilise korrektsiooni võimaluse. Nii, et ikka prill ette.