Vererõhk ja nägemisprobleemid 01.07.04 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Lp. Dr Leo Schotter,
Paluksin võimalusel Teie kommentaari ühele haigusjuhtumile.
Tegemist 71-aastase mehega, kellel vererõhk oli 138/80 kogu elu. Kaugele nägi hästi. Prillid olid enne ja nüüd: parem 2,25 ja vasak 2,75. Siiski, järsult püsti tõustes oli läinud vahest silme ees hetkeks uduseks.

2003 oktoobris (vist) perearsti juures mõõdetud vererõhk oli160(164)/90(100). Arst kirjutas välja vererõhu alandamise tabletid.

2004 märtsis oli enesetunne halb ja võttis vererõhu alandamise tabletti (Plendil 5mg tabletid). Selle peale vererõhk hoopis tõusis järsult: arsti juures mõõdetuna 191/115(120). Kõrge vererõhuga kaasnes valge udu silme ees ja tunne, nagu "silmamunad tahaksid peast välja tulla".

Vererõhk läks mõne aja pärast ilma tabletti võtmata taas madalamaks, kuid nägemine jäi halvaks (udu silme ees). Vasak silm, mis oli lapsena löögi tagajärjel kahjustada saanud (kuid mis sai tol ajal ravi ja nägi seejärel hästi), ei näinud enam üldse.

Mees käib ka tööl, kuid töö ei ole silmadele koormav. Juunis puhkusele jäädes on aga nägemine hakanud taastuma. Vasak silm näeb siiski jätkuvalt suhteliselt halvasti, kuigi varasemaga võrreldes veidi paremini. Ka kiiresti kaugemale ja taas lähemale vaadates on teravustamine aeglane. Näiteks kirjutades ei saa hästi aru, kui kaugel on ruuduline paber või tühi tabel, ja raske on kirjutades rida järgida.
Varem kasutas aastaid pidevalt ka "Herbalife" toidulisandit, millest nüüd loobus täielikult. Praegu on vererõhk 154/83 nii hommikul kui kogu päeval, pulss 60.

Mida tuleks kirjeldatud probleemiga teha, milliseid analüüse ja uuringuid? Kas on võimalik, et kõrge vererõhk iseenesest, st rõhu tõus, on silmi kahjustanud?

Ette tänades,
Jüri


Arst vastas:

dr Leo Schotter

Kõrgvererõhuhaigus võib kahjustada silmasid. Et saada selgust, kas on tegemist pöördumatu kahjustusega, või on võimalik silmaraviga nägemist taastada, selleks peab ikka silmaarsti vastuvõtule pöörduma. Lisaks kõrgvererõhutõvele võib olla nägemise nõrgenemise põhjuseks ka hoopis mõni muu silmahaigus.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Silmahaigused

virvendused silmade ees.

Olen 30a naine,paar aastat tagasi avastasin, et silme ees hõljub paaar musta laiku ja triipu. Läksin silmaarstile, kus mul silmi kontrolliti.Kõik pidi olema normi piires.Need pidid olema opositeelid klaaskehas.Olen ...

Vastas dr Tiia Jugaste

Tere,

Juhul kui teil on glaukoomi kartus siis soovitame teil registreeruda vastuvõtule (Dr. Jugastele) ja teha ära GDX uuring silmapõhja närvikiudude olukorrast. Antud uuring näitab väga varakult ...

Loe edasi

Nägemisprobleemid

Tere! Nägemine on mul korras, aga probleem on selles, et heleda pinna vaatamisel v?i arvutiga töötamisel on silme ees jooned-triibud-täpid, mis häirivad tugevalt. Nii on see kestnud juba vähemalt viis ...

Vastas dr Leo Schotter

Suure tõenäosusega on tegemist just silma klaaskeha hägusustega. Olenevalt silma refraktsioonist ja vanusest on inimesi, kes näevad ka oma silma klaaskeha normaalseid rakke. Unistades halli taeva poole ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi