Vererõhk ja nägemisprobleemid 01.07.04 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Lp. Dr Leo Schotter,
Paluksin võimalusel Teie kommentaari ühele haigusjuhtumile.
Tegemist 71-aastase mehega, kellel vererõhk oli 138/80 kogu elu. Kaugele nägi hästi. Prillid olid enne ja nüüd: parem 2,25 ja vasak 2,75. Siiski, järsult püsti tõustes oli läinud vahest silme ees hetkeks uduseks.

2003 oktoobris (vist) perearsti juures mõõdetud vererõhk oli160(164)/90(100). Arst kirjutas välja vererõhu alandamise tabletid.

2004 märtsis oli enesetunne halb ja võttis vererõhu alandamise tabletti (Plendil 5mg tabletid). Selle peale vererõhk hoopis tõusis järsult: arsti juures mõõdetuna 191/115(120). Kõrge vererõhuga kaasnes valge udu silme ees ja tunne, nagu "silmamunad tahaksid peast välja tulla".

Vererõhk läks mõne aja pärast ilma tabletti võtmata taas madalamaks, kuid nägemine jäi halvaks (udu silme ees). Vasak silm, mis oli lapsena löögi tagajärjel kahjustada saanud (kuid mis sai tol ajal ravi ja nägi seejärel hästi), ei näinud enam üldse.

Mees käib ka tööl, kuid töö ei ole silmadele koormav. Juunis puhkusele jäädes on aga nägemine hakanud taastuma. Vasak silm näeb siiski jätkuvalt suhteliselt halvasti, kuigi varasemaga võrreldes veidi paremini. Ka kiiresti kaugemale ja taas lähemale vaadates on teravustamine aeglane. Näiteks kirjutades ei saa hästi aru, kui kaugel on ruuduline paber või tühi tabel, ja raske on kirjutades rida järgida.
Varem kasutas aastaid pidevalt ka "Herbalife" toidulisandit, millest nüüd loobus täielikult. Praegu on vererõhk 154/83 nii hommikul kui kogu päeval, pulss 60.

Mida tuleks kirjeldatud probleemiga teha, milliseid analüüse ja uuringuid? Kas on võimalik, et kõrge vererõhk iseenesest, st rõhu tõus, on silmi kahjustanud?

Ette tänades,
Jüri


Arst vastas:

dr Leo Schotter

Kõrgvererõhuhaigus võib kahjustada silmasid. Et saada selgust, kas on tegemist pöördumatu kahjustusega, või on võimalik silmaraviga nägemist taastada, selleks peab ikka silmaarsti vastuvõtule pöörduma. Lisaks kõrgvererõhutõvele võib olla nägemise nõrgenemise põhjuseks ka hoopis mõni muu silmahaigus.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Silmahaigused

Silmapõhjad

Tere!
Hiljutisel silmaarsti visiidil viibides leidis arst mu silmapõhjade servad õhukesed, õrnad, rebenemisaldid olevad ning soovitas nende tugevdamiseks laserravi. Sellest haigusest teadasaamine ...

Vastas dr Tiia Jugaste

Kõige sagedasem põhjus silmapõhja perifeeria õhenemiseks on lühinägelikkus, kus silmamuna n.ö.venib välja ja kõik silmamuna kihid õhenevad,, eriti aga võrkkest.Kui kaasnevad ealised muutused,silma trauma ...

Loe edasi

hallid silmanurgad

5 kuusel imikul mõlemas silmas silmavalge nii välis-, kui sisenurk on hallikad, sümmeetriliselt . Pupilli ümber on silmavalge aga valge. Ei tea kas oli see sünnimomendist või tekkis hiljem, märkasin kuskilt ...

Vastas dr Tiina Pakosta

Tere,

Juhul kui teie lapsel on tegemist pisarakanali ummistusega, siis oleks pisarajooks ja silmade rähmatamine teda saatnud sünnist saati.
Arvan, et teie lapsel on hetkel tegemist silma ...

Loe edasi

glaukoomist pime silm ja tänapäeva võimalused

Tere!
Kas tänapäeval on juba kuskil maailmas võimalik "nägijaks teha" sekundaarglaukoomi tõttu (diabeedist)pimedaks jäänud silma (valgustaju on minimaalne), millel on ka lääts eemaldatud?

Vastas dr Tiia Jugaste

Glaukoomist pimedat silma ei ole võimalik tänapäeval ei Ameerikas ega Venemaal nägijaks teha, sest nägemisnärv on sellisel juhul kärbunud, aga närvi me veel asendada ei oska.

Loe edasi

Hall kae

Tere!
Kas halli kaed saaks natuke ravida alternatiivmeditdiinimeetoditega, näiteks magnetitega vms? Kuidas halli kae arengut pidurdada? Olen 57.aastane.
Tänades,
Aili

Vastas dr Tiina Pakosta

Tere,

Kahjuks jään sellele küsimusele vastuse võlgu, kuna ei ole halli kaed selliste meetoditega ravinud. Soovitaksin teile siiski operatsiooni, mis on tänapäeval kiire ja turvaline.

Loe edasi

silma suuruse muutus

tere
ca aasta tagasi tuli mul silmal võrkkest lahti ja siis ka edukalt opereeriti. Kuid kahjuks jäi see silm teisest väiksemaks. Pole küll "esimeses nooruses" ja probleem ehk ei olegi niivõrd ilusas ...

Vastas dr Tiia Jugaste

Väiksemat silma suuremaks muuta ei saa, aga plastilise laugude operatsiooniga on võimalik korrigeerida laugude asendit, nii et erinevus oleks vähem märgatav.Opereeritud silma ülalau kirurgiline tõstmine ...

Loe edasi

Kas võib olla seeseotud silmadega?

Päeval, kui autoga sõidan ei ole midagi, kui aga videvik saabub on raske sõita, tekib hirm - silmades nagu virvendaks ja tekib paanika, et ei saa sõita

Vastas dr Tiia Jugaste

Soovitan pöörduda silmaarsti poole,sest mitmed silmahaigused võivad alata hämaras nägemise häiretega.Vajalik on eelkõige vaatevälja uuring ja silmapõhjade põhjalik kontroll silmaavade laiendamise järel, ...

Loe edasi

Epi-Lasik

Tere
Käisin septembris Epi-Lasik operatsioonil. Varem oli nägemisteravus -1.25 mõlemal silmal. Millest võib olla tingitud see et ma oma endiste prillidega näen oluliselt paremini kui ilma? Esitasin ...

Vastas dr Tiina Pakosta

Tere,

Soovitaksin Teil selle küsimusega pöörduda teid opereerinud kirurgi poole ja kindlasti lasta uurida silmade optilist ehitust. Võib olla see on tingitud silmade ehituse muutusest?
Loe edasi

Glaukoomi laserravi

Tere

Käisin 2 päeva tagasi glaukoomi laserravil, silm pole enam punane ega valuta , kas on vajalik võtta haigusleht ja kui pikaks ajaks ??
Enne laserravi oli nägemine selgem ja parem ...

Vastas dr Tiia Jugaste

Glaukoomi puhul tehakse mitmesugust laserravi, enamasti nägemine ei halvene, aga võimalik on rõhu tõus ja ka põletikuline reaktsioon, mis võib nägemist halvendada.
Soovitan pöörduda laserravi teostanud ...

Loe edasi

1 silm +, teine -

Tere

Töötan arvutiga, õhtuks on silmad tihti väsinud, eriti parem. Tean juba aastaid, et mul parem silm hästi ei näe kaugele. Nüüd otsustasin teha prillid. Prillipoe müüja kontrollis mu nägemist ...

Vastas dr Tiia Jugaste

On küll võimalik saada prille erinevate klaasidega,aga kui tehakse tööprill -klaasiga, võib see silma veel rohkem väsitada.Lisaks ei pruugi väga erinevate klaaside puhul silmade koostöö säilida, mis tekitab ...

Loe edasi

LASIK vs. PRK

Tere! Olen otsustanud silmade laseroperatsiooni teha (hetkel mõlemad -3). Käisin ka konsultatsioonil-kontrollis, mõlemad meetodid oleksid sobivad. Sellegipoolest on mul kahtlus, kumma kasuks otsustada. ...

Vastas dr Tiia Jugaste

Komplikatsioonivaba kirurgiat ei ole !
Maailmas tehakse enamus laseroperatsioone LASIK meetodil, ehk aitab see teadmine teil otsustada. Vaevalt on nad kõik osavate müügiinimeste ohvrid.
Kui ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi